لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

مراسم پنجاهمین سالگرد حمله مرگبار در المپیک ١٩٧٢ برگزار می‌شود


یادبود ١١ جان‌باخته اسرائیلی در حمله ستیزه‌جویان فلسطینی در جریان بازی‌های المپیک ١٩٧٢ مونیخ. ٢٧ اوت ٢٠٢٢
یادبود ١١ جان‌باخته اسرائیلی در حمله ستیزه‌جویان فلسطینی در جریان بازی‌های المپیک ١٩٧٢ مونیخ. ٢٧ اوت ٢٠٢٢

روسای جمهوری آلمان و اسرائیل روز دوشنبه طی مراسمی به مناسبت پنجاهمین سالگرد حمله ستیزه‌جویان فلسطینی به کاروان اسرائیلی شرکت‌کننده در المپیک ١٩٧٢، با بستگان ١١ ورزشکار اسرائیلی جان‌باخته دیدار می‌کنند.

این مراسم در فرودگاه فورستنفلدبروک در خارج از مونیخ برگزار می‌شود که در سپتامبر سال ١٩٧٢ صحنه تلاش نافرجام برای نجات ٩ ورزشکار اسرائیلی اسیر و یک افسر پلیس آلمان غربی بود.

مراسم روز دوشنبه پس از موافقت هفته گذشته بستگان قربانیان با دریافت ٢٨ میلیون یورو غرامت برگزار می‌شود. آنها پیشتر در واکنش به پیشنهاد غرامت ١٠ میلیون یورویی تهدید کرده بودند در این مراسم شرکت نخواهند کرد.

آلمان به عنوان بخشی از این توافق ضمن اذعان به ناکارآمدی مقامات وقت، به مورخان آلمانی و اسرائیلی اجازه داده حوادث منجر به این حمله را بازبینی کنند. بستگان قربانیان اسرائیلی آلمان را به ناکامی در تامین امنیت دهکده المپیک، نپذیرفتن کمک اسرائیل، و در نهایت نیمه کاره کردن عملیات نجات متهم می‌کنند.

روز پنجم سپتامبر سال ١٩٧٢، هشت ستیزه‌جوی فلسطینی گروه «سپتامبر سیاه» پس از بالارفتن از نرده‌های دهکده المپیک مونیخ، اقدام به تیراندازی به سوی کاروان اسرائیل در این بازی‌ها کردند که منجر به کشته شدن دو نفر از آنها شد.

برخی از ورزشکاران اسرائیلی موفق به فرار شدند اما ٩ نفر از آنها به اسارت مهاجمان فلسطینی درآمدند که خواستار آزادی بیش از ٢٠٠ فلسطینی از زندان‌های اسرائیل و ٢ چپگرای افراطی آلمانی از زندان‌های آلمان غربی بودند.

مهاجمان خواستار یک هواپیما و عبور ایمن به قاهره شدند. پس از یک روز مذاکرات فشرده، به آنها اجازه داده شد به همراه گروگان‌ها با دو هلی‌کوپتر به فرودگاه فورستنفلدبروک بروند.

گشودن آتش از سوی تک‌تیراندازان با پرتاب نارنجک از سوی اعضای گروه تروریستی «سپتامبر سیاه» به داخل یک هلی‌کوپتر و تیراندازی به گروگان‌ها در دیگر هلی‌کوپتر همراه شد و در نتیجه آن تمامی ٩ گروگان اسرائیلی جان باختند.

XS
SM
MD
LG