لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

وزیر خارجه آلمان: علیه قاچاق کالا به ایران وارد عمل شوید


گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا
گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا

گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان، روز يکشنبه در عمان خواستار اقدام کشورها عليه قاچاق کالا به ايران شد و گفت تاثير تحريم ها بر ايران آغاز شده است ولی قاچاق کالا به اين کشور، اين تاثيرگذاری را کاهش می‌دهد.

سخنان وزير خارجه آلمان در حالی بيان می شود که قاچاق کالا از عمان به ايران در ماه های گذشته، پس از تشديد تحريم ها عليه تهران، رونق گرفته است.

وزير خارجه آلمان در مسقط، پايتخت عمان، گفت به اجرا گذاشتن تحريم ها، مانع از تشدید بحران هسته ای ايران خواهد شد.

وزير خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: «تحريم ها تاثيرگذارتر خواهد بود، زمانی که کشورهای بيشتری در جهان وارد عمل شوند. ما سعی می کنيم مخاطبان خود را به انجام اين کار متقاعد کنيم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای وستروله افزود «فقط به اجرا گذاشتن تحریم ها کافی نیست، بلکه بايد از دور زدن آنها نيز جلوگيری کرد».

يکی از ماموران گمرگ عمان به این خبرگزاری گفت اين ماه، روزانه ۵۰۰ قايق از تنگه هرمز عبور کرده‌اند. در صورتی که اين قايق ها وارد آب های ايران شوند، عمل غيرقانونی صورت گرفته است.

پيشتر رويترز گزارش داده بود که که تحت تاثير تحريم های بين المللی عليه ايران تجار ايرانی حتی در عمان نيز نمی توانند معاملات يا اعتبار بانکی لازم را تامين کنند و به همين خاطر از موقعيت تجارعمانی به عنوان واسطه استفاده می کنند.

آقای وستروله همچنین از سخنان اسرائیل در مورد احتمال حمله به ایران انتقاد کرد.

وزير خارجه آلمان افزود آلمان درپی حل بحران هسته ای ايران از طريق سياسی است و از کشورهای منطقه مانند عمان می خواهد از نفوذ خود در اين راه استفاده کنند.

وی گفت اروپا در کنار تشديد تحريم ها، خواستار آغاز مذاکرات ايران و گروه ۵+۱ برای حل بحران هسته ای ايران است.

وی ابراز اميدواری کرد که اين گفتگوها در ماه آوريل صورت گيرد. گروه ۵+۱ شامل آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه، چين و آلمان است.

اين شش قدرت بزرگ جهان، ماه گذشته ، پس از دريافت نامه ای از ايران و تعهد اين کشور به گفت‌و‌گو در مورد برنامه هسته ای ايران، حاضر شدند که دور جديدی از مذاکرات را برگزار کنند.

آخرين دور مذاکرات بيش از يک سال پيش در استانبول صورت گرفت که نتيجه ای در بر نداشت.

XS
SM
MD
LG