لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

گزارش فاکس: آلمان به خاطر بی‌اعتنایی به تحریم ایران، به عدم تعهد به مبارزه با یهودستیزی متهم شد


گزارشی از بنجامین واینتهال در وبسایت فاکس نیوز

دولت آلمان در میانه تلاش ها برای دورزدن تحریم های آمریکا علیه ایران برای خیانت به تعهدش به مبارزه با یهودی ستیزی و رد هولوکاست زیر حملات انتقادی شدید قرار گرفته است. انتقادها پس از آن عنوان شد که هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، درباره یک نظم نوین جهانی بدون رهبری آمریکا سخن گفت.

ماس در یادداشتی در یک روزنامه اقتصادی نوشت آلمان «اجازه نخواهد داد آمریکا به هزینه ما از بالای سر ما عبور کند»: «از این رو حیاتی است که ما استقلال عمل اروپایی خود را با تاسیس کانال های پرداخت مالی مستقل از آمریکا تقویت کنیم؛ یک صندوق پولی اروپایی و یک سیستم پرداخت سوئیفت مستقل. مساله در هزاران جزئیات است. اما هر روز که از دوام توافق هسته ای ایران می گذرد بهتر از یک بحران بالقوه انفجاری است که خاورمیانه را تهدید می کند.»

خاخام ابراهام کوپر، معاون مدیر سازمان حقوق بشری «مرکز سیمون وایزنتهال»، در واکنش به وبسایت فاکس نیوز می گوید: «دور زدن تحریم ها بر سر رژیم ایران که در کلام و عمل وعده نابودی اسرائیل را داده است در ازای منافع مالی شرکت های آلمانی مضحکه تعهد برلین در عمل به درس های هولوکاست است.»

کوپر از این که ماس جانب آیت الله ها را گرفته ابراز تاسف کرده است، زیرا «مرکز وایزنتهال» وزیر خارجه آلمان را دوست جامعه یهودی و شخصی می داند که میراث و مسئولیت هولوکاست نازی ها را قلبا جدی می گیرد.

این خاخام فعال حقوق بشر افزود: «طمع اقتصادی نباید به امنیت جامعه یهودی آلمان آسیب برساند.»

دکتر جوزف شوستر، مدیر «شورای مرکزی یهودیان آلمان»، می گوید: «هر گونه تجارت با ایران به معنای مزایا برای نیروهای افراطی و تروریست و مضرات و بی ثباتی برای منطقه است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG