لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

آلمان در پی شکار ماموران ایرانی که علیه اسراییل و یهودیان جاسوسی می کردند


مقام های آلمان می گویند در حال انجام یک رشته جستجوها در سراسر آن کشور در ارتباط با ۱۰ ایرانی مظنون به جاسوسی هستند. هفته نامه آلمانی «فوکوس» گزارش داده است که احکام جلب برای مظنونین عضو نیروی قدس صادر شده است که شاخه سپاه پاسداران و مسول عملیات مخفی در خارج از ایران است و آمریکا آن را گروهی تروریستی می داند.

تایمز اسراییل در گزارشی نوشت: بنا بر این گزارش، جاسوسان اهدافی اسراییلی و یهودی را زیر نظر داشته اند.

دادستان ها می گویند جستجوها در رابطه با جاسوسان ایرانی مظنون پس از یک تحقیقات گسترده «آژانس اطلاعات داخلی آلمان» آغاز شد.

سخنگوی «دفتر دادستانی فدرال آلمان» گفت یورش ها سه شنبه صبح به منازل مسکونی و دفاتر کار در سراسر آلمان انجام گرفت، اما کسی بازداشت نشده است. او گفت تصور می شود «مظنونین از نهادها و اشخاصی در آلمان به نیابت از نهادهای مرتبط با ایران جاسوسی می کردند».

استفان بیل، سخنگوی دادستانی فدرال آلمان، به آسوشیتدپرس گفت یورش ها ناشی از دریافت اطلاعاتی محرمانه از سرویس اطلاعات داخلی آلمان بود.

این سخنگو درباره گزارش نشریه «فوکوس» مبنی بر این که مظنونین علیه اسراییلی ها و یهودیان جاسوسی می کردند اظهار نظری نکرد.

به گزارش هفته نامه «فوکوس» یورش های پلیس و نیروهای ویژه در برلین، بادن ورتمبرگ، باواریا و نورت راین وستفالیا انجام گرفته است.

وزارت کشور آلمان پرسش ها در این باره را به دفتر دادستانی فدرال ارجاع داد.

دولت آلمان، ماه گذشته، پس از محکومیت یک جاسوس وابسته به دولت ایران در آن کشور به سفیر جمهوری اسلامی در آلمان اعتراض کرد.

وزارت خارجه آلمان، علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان، را پیش از تعطیلات کریسمس فراخواند و به او گفت «جاسوسی علیه مردم و نهادهای دارای روابط مشخص با کشور اسراییل در خاک آلمان نقض آشکار قوانین آلمان است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG