لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

جستجو برای "قطار گنج" نازی ها در لهستان از سر گرفته شد


نمایی از شهر وائوبژیخ در لهستان در نزدیکی محلی که گمان می شود قطار گنج مخفی شده است.
نمایی از شهر وائوبژیخ در لهستان در نزدیکی محلی که گمان می شود قطار گنج مخفی شده است.

کار برای کشف قطار افسانه ای آلمان نازی که گفته می شود حامل طلا و جواهرات و اسلحه بود و در سال ۱۹۴۵ در جریان وقایع پایان جنگ دوم جهانی ناپدید شد، از سرگرفته شده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس شایعات و باور عمومی علی رغم هشدارهای مورخانی که می گویند این قطار وجود ندارد، خدشه دار نشده است.

جست و جو در جنوب غرب لهستان بر مبنای افسانه محلی است که می گوید قطار گنج نازی ها در جریان فرار نیروهای آلمان در مقابل پیشرفت ارتش شوروی، جایی در تونل های تو در توی کوهستانی ناپدید شد.

یک شهروند آلمانی و یک لهستانی در کنار ریل قطار به چیزی برخوردند که گمان می کنند قطار مورد بحث باشد که زیر خاک دفن شده است. پس از آن چند داوطلب و شش شرکت با استفاده از ابزارهای مجهز به رادار محل را بررسی کردند. همزمان یک مقام دولتی گفته است که ۹۹ درصد اطمینان دارد قطار آنجاست.

مورخان می گویند وجود این قطار که گفته می شود در ماه مه ۱۹۴۵ میلادی ناپدید شده، هرگز ثابت نشده است.

سال گذشته در اوج بحث ها در این زمینه، "کنگره جهانی یهود" به مقامات لهستانی یادآوری کرد که در صورت تحقق این ماجرا، هر گونه اشیاء قیمتی متعلق به یهودیان کشته شده در اردوگاه های مرگ هولوکاست باید به صاحبان یا وارثان آنها بازگردانده شود.

یک مورخ به آسوشیتدپرس گفته است اسناد نشان می دهد که بار طلای یک قطار همان موقع به بانک مرکزی آلمان در برلین تحویل داده شده و وجود یک تونل مخفی محال است؛ چرا که وقتی محرمانه ترین پروژه های رایش سوم به دقت مکتوب شده و موجود است، هیچ سندی درباره وجود این خط آهن و تونل موجود نیست.

XS
SM
MD
LG