لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۴

سرخط خبرها

آلمان، فرانسه و روسیه بر لزوم همکاری اقتصادی با ایران تاکید کردند

عکس از آرشیو

رهبران سه کشور آلمان، فرانسه و روسیه در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی سه‌جانبه بر مجاب کردن ایران به حفظ توافق هسته‌ای و همکاری اقتصادی با آن تاکید کردند.

آنجلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در این گفت‌وگوی تلفنی حضور داشتند.

دفتر صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که سران این سه کشور به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی باید به پرجام پایبند بماند.

سران این سه کشور همچنین بر افزایش همکاری‌های اقتصادی با ایران تاکید کرده‌اند.

شورای عالی امنیت ملی ایران در سالگرد خروج ایالات متحده از برجام، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود جمهوری اسلامی برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را لغو می‌کند.

ایران در این نامه به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای مهلتی ۶۰ روزه داده بود تا «تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی» را عملی کنند و تهدید کرده بود در صورتی که این اتفاق رخ ندهد جمهوری اقدام به متوقف کردن «رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک» خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و همچنین عدم تمدید معافیت‌ها از خرید نفت ایران، باعث مشکلات اقتصادی در ایران شده است. این تحریم‌ها باعث شده که بسیاری از شرکت‌ها از حضور در ایران خودداری کنند و کشورها هم حاضر به خرید نفت ایران نباشند.

ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای معامله با ایران (اینستکس) نیز هنوز اجرایی نشده است. ضمن آن‌که مقام‌های ایالات متحده درباره معامله با جمهوری اسلامی از طریق این ساز و کار به شرکت‌ها هشدار داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

کره جنوبی واردات نفت از ایران را کاملا متوقف کرده است

بررسی آمار گمرکی کره جنوبی نشان می‌دهد سئول صادارت نفت از ایران را به طور کامل متوقف کرده است. آمار سه ماهه منتهی به سپتامبر (شهریور) نشان می‌دهد این پنجمین ماه متوالی است که واردات نفت کره جنوبی از ایران به طور کامل متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار منتشر شده در روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه نشان می‌دهد کره جنوبی که پنجمین وارد کننده نفت خام جهان است، به ترتیب بیشترین نفت خود را از عربستان سعودی، کویت، و ایالات متحده خریداری می‌کند.

در حال حاضر و در راستای کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران صنایع نفت ایران به طور کامل، بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی و فلزات، و نیز بخش بانکی، از جمله بانک مرکزی ایران، از سوی آمریکا تحریم شده است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی چندی پیش گفت واشنگتن به تحریم کسانی که نفت ایران را بخرند یا با سپاه پاسداران معامله کنند ادامه می‌دهد و هیچ معافیتی هم صادر نمی‌شود. وی همچنین تاکید کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا، فروش نفت ایران افت جدی داشته است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، ​گفت که کارزار فشار حداکثری آمریکا به طور قاطع نشان داده است که هیچ مصونیت یا معافیتی در تحریم‌های ایران در کار نخواهد بود و هرگونه اقدام قابل تحریم، تحریم خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاپور احسانی راد، عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، به زندان و تبعید محکوم شد

شاپور احسانی‌راد، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران

شاپور احسانی‌ راد، فعال کارگری و عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان محکوم شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شاپور احسانی‌راد عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ سال زندان، دو سال تبعید و منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی-اجتماعی محکوم شده است.

بر اساس اخبار صادر شده این فعال کارگری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یکسال زندان محکوم و از باب مجازات تکمیلی به دو سال تبعید به یکی از بخش‌های نیک شهر استان سیستان و بلوچستان و منع عضویت در احزاب و دسته‌های اجتماعی- سیاسی محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای صدور این حکم را محکوم کرد و نوشت، حکم صادره پنج صفحه‌ای علیه شاپور احسانی راد تماماً شاهد مکتوباتی واهی است که به هر نحوی سعی دارد فعالیت‌های صنفی و کارگری را به مسائل امنیتی تبدیل نماید تا از این طریق کارگران و فعالین جنبش کارگری را به احکام طولانی مدت زندان محکوم نماید.

در ادامه این بیانیه آمده است که، این نوع تلاش نهاد قضایی برای سرکوب و نابودی فعالیت‌های صنفی تماماً محکوم است و همه احکام صادره علیه کارگران که بواسطه اتهامات واهی صادر می‌گردند باید ملغی گردند.

شاپور احسانی راد اوایل مردادماه در محل کارش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

اواخر شهریور ماه سال جاری در پی صدور احکام سنگین برای تعدادی از فعالان کارگری و حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و ضرب و جرح این کارگران، اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن «موج گسترده سرکوب کارگران» آن را «تلاش نهادهای حکومتی برای مرعوب کردن» کارگران و کل جامعه دانست.

در بخشی از این بیانیه که به احکام سنگین فعالان کارگری از جمله احکام ۶ سال تا ۱۸ سال زندان برای هفت نفر از دستگیرشدگان هفت تپه، و پرونده سازی برای دیگر فعالان از جمله پروین محمدی، ناهید خداجو، شاپور احسانی راد، نسرین جوادی، فرهاد شیخی، هادی سلیمانی و مهدی فخری و حکم شش سال زندان جعفر عظیم‌زاده، رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، این موارد را نشان دهنده این واقعیت دانست که «دستگاه حاکم تمایلی برای پاسخگویی و تحقق خواست و مطالبات کارگران و معلمان و بازنشستگان» ندارد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی رژیم حاکم بر ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی مخالفت شد

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان

دادستان تهران با درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان و سخنگوی کانون صنفی معلمان، مخالفت کرده است.

حسین تاج وکیل مدافع محمود بهشتی لنگرودی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفت که درخواست آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی که با موافقت مسئولان زندان و ضابطین به دادستانی ارسال شده بود از سوی دادستان تهران رد شد.

این مخالفت در حالی صورت گرفته است که بر اساس اطلاعات موجود، محمود بهشتی لنگرودی تاکنون نزدیک به سه سال از ۵ سال محکومیت خود را در زندان سپری کرده و طبق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی این فعال صنفی معلمان با سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت خود مشمول قانون آزادی مشروط است.

حسین تاج، وکیل آقای بهشتی لنگرودی، با اشاره به ارائه مجدد این درخواست به دادستانی، ابراز امیدواری کرد که «دادستان با توجه به وضعیت موکل، با آن موافقت نماید.»

محمود بهشتی لنگرودی اولین بار سال ۸۳ با گسترده شدن جنبش معلمان بازداشت و مدت ۳۱ روز را در بازداشت سپری کرد. او مجدد ۲۳ اسفند ۸۵ در جریان تجمع معلمان در مقابل مجلس بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی صلواتی به ۴ سال زندان محکوم شد.

این فعال صنفی معلمان، بار دیگر بهار ۱۳۸۹ در پی اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت برخورد با فعالان صنفی زندانی از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد. او تابستان ۱۳۹۴ نیز پس از اعتراض گسترده معلمان بازداشت و در دادگاهی به قضاوت قاضی مقیسه به ۵ سال زندان محکوم شد.

وی در حال حاضر مجموعا به ۱۴ سال زندان محکوم شده است، که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجموع احکام قابل اجرای او ۵ سال است.

ابوذر بهشتی لنگرودی، فرزند محمود بهشتی لنگرودی، پیش از این به صدای آمریکا گفته بود که با وجود سپری شدن یک سوم از حکم پدرش، هنوز مقامات با درخواست آزادی مشروط او موافقت نکردند.

پیش از این نیز، پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان زن و مرد زندانی، از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان دربند شدند.

در حال حاضر محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که در زندان به سر می‌برند.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، پیشتر با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ستاره مشهور موسیقی پاپ کره جنوبی در ۲۵ سالگی خودکشی کرد

پیکر بی جان سولی، ستاره ۲۵ ساله موسیقی پاپ کره جنوبی،‍ توسط مدیر برنامه هایش در خانه اش در جنوب سئول پیدا شد. پلیس معتقد است او خودکشی کرده است.

رسانه های کره ای گزارش داده اند مدیر برنامه های سولی که یکشنبه عصر پس از یک مکالمه تلفنی با او نگران حالش شده بود، دوشنبه به او سر زد و پیکر بی جانش را پیدا کرد.

شرکت «اس ام اینترتینمنت» ( SM Entertainment) در بیانیه ای خواستار عدم پخش شایعه و احترام به خانواده داغدار این خواننده جوان شده است.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، پلیس می‌‌گوید که یادداشتی در خانه سولی پیدا شده است، ولی محتوای آن هنوز مشخص نیست.

سولی که نام واقعی اش «چویی جین ری» است در کودکی وارد عرصه بازیگری شد و در سال ۲۰۰۹ با گروه موسیقی دخترانه f(x) خوانندگی حرفه ای را آغاز کرد. او در سال ۲۰۱۵ این گروه را ترک کرد تا دوباره بر بازیگری تمرکز کند؛ اما در تابستان سال ۲۰۱۹ با انتشار یک تک ترانه بار دیگر به عرصه موسیقی بازگشت.

او همچنین بر زورگویی و قلدری سایبری تمرکز داشت و در یک برنامه تلویزیونی در این باره صحبت کرد.

شماری از ستاره های موسیقی پاپ کره در سال‌‌های اخیر به دلیل فشاری که روی آنها است دچار مشکلات روحی شده اند. در سال ۲۰۱۷، کیم جونگ هیون، یکی از مشهورترین ستاره های این عرصه، نیز به زندگی خود پایان داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حکم زندان عاليه مطلب‌زاده، فعال حقوق زنان، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

عاليه مطلب‌زاده، نايب رئيس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق زنان

حكم سه سال زندان عاليه مطلب‌زاده، نايب رئيس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حقوق زنان، از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که حكم سه سال زندان خانم مطلب‌زاده که پیش از این بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود، از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عینا تایید شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا خواهد بود.

به گفته این فرد مطلع، حکم سه سال زندان خانم مطلب‌زاده جهت اجرا به دادياری شعبه اول اجرای احكام دادسرای شهيد مقدس اوین ارجاع شده و دادياری اجرای احكام نیز در ابلاغيه خود پنج روز به این فعال حقوق زنان فرصت داده تا خود را برای اجرای حكم به شعبه مربوطه معرفی کند.

عالیه مطلب‌زاده، نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حوزه زنان، آذر سال ۱۳۹۵ در پی احضار به اداره اطلاعات و پس از حضور در این نهاد امنیتی بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شهریور ماه سال جاری نیز، عاطفه رنگریز فعال حقوق زنان، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه، بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۱۱ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شد که آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هانتر بایدن از هیات مدیره یک موسسه چینی کناره‌‌گیری می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هانتر بایدن، که با بررسی‌های موشکافانه پرزیدنت ترامپ و متحدان جمهوریخواهش رو‌به‌رو است، می گوید در پایان ماه جاری از هیات مدیره یک موسسه مالی خصوصی چینی کناره گیری می کند. این بخشی از تعهد او به عدم کار برای شرکت های خارجی در صورت پیروزی پدرش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

هانتر بایدن، پسر ۴۹ ساله جو بایدن نامزد انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری آمریکا، روز یکشنبه در یادداشتی اینترنتی از این تصمیم خود خبر داد. جرج میسرس، وکیل هانتر بایدن، این یادداشت را نوشته و از فعالیت هانتر بایدن در اوکراین و چین دفاع کرده است. فعالیت های هانتر بایدن دستمایه حملات عمده ترامپ علیه جو بایدن شده است، هر چند سندی دال بر تخلف در این باره وجود ندارد.

مسیرس در این یادداشت نوشته است: «هانتر تعهد می سپارد: در یک دولت بایدن به هر گونه دستورالعمل و معیار صادر شده از سوی یک پرزیدنت بایدن درباره تضاد منافع یا امکان تضاد منافع، شامل هر محدودیتی در منافع تجاری در خارج کشور یا شرکت های خارجی، عمل کند. او به دخیل نکردن پدرش در امور تجاری خود ادامه می دهد.»

جو بایدن در گفتگو با خبرنگاران در شهر «دموین» در ایالت «آیوا» گفت پسرش پیش از انتشار آن یادداشت با او مشورتی نکرده بود و تاکید کرد که پسرش مرتکب حتی یک فقره تخلف هم نشده است.

بایدن وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اعضای خانواده اش را از تصاحب مقام های دولتی در کاخ سفید منع خواهد کرد.

جمهوریخواهان می گویند این تلاشی از سوی بایدن برای نجات یک کارزار انتخاباتی ناکام است و هانتر بایدن باید مدت ها پیش کناره گیری می کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفیر آمریکا در سئول: کره شمالی همه چیز می‌خواهد ولی هیچ تعهدی نمی‌‌دهد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هری هریس، سفیر ایالات متحده در کره جنوبی، می گوید کره شمالی می خواهد پیش از این که هر امتیازی بدهد آمریکا «همه کار انجام دهد.»

اظهار نظر هریس در گفتگو با روزنامه «دونگ ا ایلبو» کره جنوبی، که روز دوشنبه منتشر شد، اولین واکنش مهم یک مقام آمریکایی پس از خروج کره شمالی از مذاکرات هسته ای در اواخر هفته گذشته است. کره شمالی آمریکا را مقصر توقف مذاکرات معرفی کرده است.

هریس هر چند در آن مذاکرات که در پایتخت سوئد برگزار شد حضور نداشت، اما کره شمالی را مقصر بن بست کنونی عنوان کرد و گفت: «از نظر من، کره شمالی پیش از آن که هیچ کاری انجام دهد خواست ایالات متحده همه کار کند.»

وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر با رد اتهامات کره شمالی مبنی بر این که مذاکره‌کنندگان ایالات متحده هیچ ایده تازه ای ارائه نکرده بودند، تاکید کرد که گفت‌و‌گوها «خوب» پیش رفته است.

کره شمالی تهدید کرده است که پرتاب موشک های دوربرد بالستیک یا آزمایش های هسته‌‌ای را از سر خواهد گرفت و بر ضرب الاجل پایان سال برای اتخاذ رویکرد منعطف‌‌تر آمریکا تاکید گذاشت.

هریس در این مصاحبه که روز جمعه انجام شد این ضرب الاجل کره شمالی را مصنوعی و کم‌‌اهمیت دانست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار کشته‌های توفان در ژاپن به ۴۸ تن رسید

به گزارش رسانه‌های ژاپنی، شمار کشته‌های ناشی از توفان هاگیبیس به ۴۸ تن رسیده است. همچنین گزارش شده بیش از یکصد تن زخمی شده‌اند و از سرنوشت ۱۷ تن هم خبری در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان آگاه در ژاپن می‌گویند زمان بیشتری لازم است تا آمار تلفات جانی به شکل دقیق مشخص شود.

توفان هاگیبیس باعث شد بیش از ۲۰ رودخانه سرریز شود. در نواحی جنوب غربی توکیو، گزارش شده در جریان ۴۸ ساعت، یکصد سانتی‌متر باران باریده است.

دولت ژاپن حدود ۱۱۰ هزار نیروی امدادی راهی کمک به قربانیان این توفان کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: تحریم‌های سنگینی علیه ترکیه در راه است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با تاکید بر عزم ایالات متحده برای خاتمه دادن به جنگ‌های بی‌پایان و ضمن اشاره به مسئولیت ترکیه و اروپا در قبال داعشی های زندانی، از اعمال تحریم‌های سنگین بر ترکیه خبر داد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در پیامی دو قسمتی در توئیتر با انتقاد از کسانی که خواهان حضور نظامی آمریکا در شمال سوریه هستند، گفت: «آیا مردم واقعا فکر می‌کنند که ما باید با ترکیه، که یک عضو ناتو است، وارد جنگ شویم؟ جنگ‌های بی‌پایان، به سر می‌رسد.»

پرزیدنت در ادامه این پیام نوشت: «اروپا می‌توانست زندانیان داعشی خود را تحویل بگیرد؛ ولی آنها نمی‌خواستند هزینه آن را قبول کنند و گفتند: بگذار ایالات متحده هزینه‌اش را بدهد.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «شاید کردها برخی از داعشی‌های زندانی را آزاد کنند تا ما درگیر شویم. ترکیه و کشورهای اروپایی - جایی که بسیاری از [داعشی‌ها] از آن آمده‌اند - می‌توانند خیلی راحت دوباره دستگیرشان کنند. البته اگر سریع بجنبند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشت: «تحریم‌های سنگینی علیه ترکیه در راه است.»

ترکیه از چهارشنبه هفته پیش، عملیات نظامی خود را در شمال سوریه آغاز کرده است.

در پی این حمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده فرمان اعطای ۵۰ میلیون دلار کمک مالی به مردم سوریه از طریق گروه‌های حقوق بشری و سایر نهادهای فعال در امور بشردوستانه را صادر کرد.

به گزارش وبسایت فاکس نیوز، پرزیدنت ترامپ شامگاه شنبه طی سخنانی گفت: «دیگر رؤسای جمهوری چنین کاری نمی‌کردند. آنها مبالغ بسیار بیشتری را برای چیزهایی که شما را خوشحال نمی‌کرد، هزینه می‌کردند.»

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید، نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت که این مبلغ جهت ارائه کمک‌های فوری مالی به مدافعان حقوق بشر در سوریه، سازمان‌های مدنی، و تلاش‌های آشتی‌جویانه که مستقیما از اقلیت‌های قومی و مذهبی قربانی جنگ پشتیبانی می‌کند، صرف خواهد شد.

به گفته خانم گریشام این کمک مالی همچنین برای جمع‌آوری مواد منفجره باقیمانده از جنگ، تامین امنیت و ثبات جامعه مدنی، و حمایت از بازماندگان خشونت‌ و شکنجه هایی که بر مبنای جنسیت افراد اعمال شده هزینه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرونده‌سازی برای فعالان محیط زیست ادامه دارد؛ مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار به «جاسوسی» متهم شدند

پس از حذف شدن اتهام «افساد فی‌الارض» از پرونده فعالان محیط زیست در ایران، این‌بار سخنگوی قضایی اتهامات سه نفر از فعالان بازداشت شده را «جاسوسی به نفع سیا و موساد» اعلام کرد.

پس از گذشت بیش از دوسال از بازداشت موقت فعالان محیط زیست، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه گفت که اتهامات مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، و هومن جوکار، سه متهم پرونده فعالان محیط زیست، از «افساد فی الارض» به «جاسوسی به نفع سیا و موساد» تغییر یافته است. این سخنگوی قوه قضائیه اما توضیح نداده است که چگونه و بر اساس کدام شواهد و مدارک و یافته‌های تازه، اتهامی که به خاطر آن این افراد برای مدت بیش از دو سال از آزادی‌شان محروم بوده‌اند، ناگهان به اتهامی دیگر تغییر پیدا کرده است.

این مقام قضایی گفت که هر سه متهم برای بیان آخرین دفاعیات به دادگاه احضار شدند.

پیشتر فاطمه قدیریان، خواهر طاهر قدیریان یکی از متهمان پرونده محیط زیست در ایران، در استوری اینستاگرام خود خبر از لغو اتهام افساد فی الارض در پرونده چهار متهم محیط زیستی در ایران داده بود. با این حال این مقام قضایی اشاره ای به اتهام طاهر قدیریان نکرده است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره این فعال محیط زیست تنها به گفتن این که برای او نیز اتهام «افساد فی الارض صادر شده بود» بسنده کرده و گفت که طاهر قدیریان در روزهای آینده به دادگاه احضار می‌شود.

گروهی از فعالان محیط زیست ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهارنفر از آن‌ها به «افساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد.

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد. این متهمان نزدیک به دو سال است که در بازداشت موقت به سر می برند. جلسات دادگاه فعالان محیط زیستی بازداشتی در ایران از اوایل سال جاری متوقف شده بود.

کاووس سیدامامی نیز از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

برگزاری جلسات دادگاه متهمان محیط زیست در شرایطی است که پیشتر گزارش شده بود به فعالان محیط زیست اجازه داده نشده تا وکلای انتخابی خود را داشته باشند و تنها از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه برخورد هستند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش، همزمان با روز جهانی محیط زیست، از مقامات ایران خواست به سرکوب فعالان محیط زیست پایان دهند.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نوبل اقتصاد ۲۰۱۹ به سه محقق با رویکرد تجربی «کاهش فقر جهانی» رسید

نوبل اقتصادی ۲۰۱۹ به «آبیجیت بنرجی»، «استر دوفلو» و «میشل کرمر» به خاطر مبارزه با «فقر جهانی» رسید.

آکادمی نوبل روز دوشنبه ۲۲ مهرماه جایزه نوبل اقتصادی را به آبیجیت بنرجی از هند، استر دوفلو فرانسوی - آمریکایی و میشل کرمر آمریکایی، سه اقتصاددان به دلیل رویکرد تجربی آن‌ها برای کاهش فقر جهانی اهدا کرد.

در بیانیه آکادمی نوبل سوئد آمده است که پژوهش آنها قدرت مبارزه با فقر را بهبود داده است. این آکادمی همچنین افزود که طی دو دهه، نگرش تجربی آنها حوزه اقتصاد توسعه را تغییر داده است.

استر دوفلو فرانسوی-آمریکایی تنها دومین برنده زن اقتصاد در تاریخ پنجاه ساله این جایزه است و همچنین با ۴۶ سال سن جوانترین برنده این نوبل نیز محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سپاه پاسداران می‌‌گوید «روح‌‌ الله زم»، موسس «آمدنیوز» را بازداشت کرده است

پخش پیام ویدئویی زم در یک کنفرانس - آرشیو

رسانه‌های ایران با انتشار بیانیه‌ای از سپاه پاسداران از بازداشت «روح الله زم» موسس کانال تلگرامی آمدنیوز خبر دادند.

بنابر بیانیه‌ سپاه پاسداران که روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه منتشر شده است، سازمان اطلاعات سپاه مدعی است روح الله زم را «به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده است.

آمد نیوز که توسط روح الله زم - فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی- در خارج از ایران تاسیس شد، عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت.

آخرین پست این کانال تلگرامی نیز به بیانیه سپاه اختصاص پیدا کرده و این شائبه را تقویت می‌کند که کنترل آمدنیوز به دست سپاه افتاده باشد.

سال گذشته نیز صداوسیمای جمهوری اسلامی مستندی پخش کرد و مدعی شد که روح‌الله زم در تله امنیتی جمهوری اسلامی افتاده است اما آقای زم ضمن تکذیب این مستند، گفت که او نقش بازی کرده و قصد فریب نهادهای امنیتی رژیم ایران را داشته است.

گزارشگران بدون مرز در مهرماه امسال گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران از طرح اتهام‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای [متخاصم]» برای بازداشت و محکومیت بسیاری از روز‌نامه‌نگاران، به ویژه روزنامه‌نگاران همکار با رسانه‌های امریکایی، استفاده کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: مقامات کرد سوریه از «توافق نظامی اولیه» با دولت برای مقابله با حملات ترکیه خبر دادند

مقامات کرد سوریه می گویند که با دولت سوریه برای مقابله با حملات ترکیه در مناطق شمالی این کشور به توافق رسید‌ه‌اند. همچنین گزارش‌ها حاکی از پیشروی ارتش سوریه به سمت مرزهای شمالی این کشور است.

به گزارش رویترز، رسانه های دولتی سوریه روز دوشنبه ۲۲ مهرماه اعلام کردند که کردها برای مقابله با حمله ترکیه با دمشق به توافق رسیده‌‌اند و نیروهای سوریه وارد یکی از شهرهای شمال شرقی سوریه شده اند.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته بود که ایالات متحده برای خارج کردن «هرچه سریع‌تر و ایمن‌تر» حدود هزار نیروی نظامی خود از مناطق شمالی سوریه آماده می‌شود.

دو مقام رسمی ایالات متحده به رویترز گفتند خروج بخش عمده‌ای از نظامیان ایالات متحده ظرف چند روز تکمیل خواهد شد.

همچنین یک مقام عالی کرد سوریه به رویترز گفت که «توافق نظامی اولیه» با دمشق برای ورود نیروهای دولتی به مناطق مرزی از شهر منبج صورت گرفته است و مذاکرات سیاسی بین دو طرف قرار است در آینده انجام شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم روز دوشنبه به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نوشت که نظامیان این کشور و متحدان آن‌ها در سوریه آماده حمله به شهر منبج می شوند.

آقای اردوغان روز دوشنبه گفت که ما در حال انجام برنامه‌های خود در مورد منبج هستیم.

از سوی دیگر رسانه‌های سوریه گزارش دادند که نیروهای دولتی این کشور وارد شهر تل تمر در شمال شرق سوریه شده‌اند.

با افزایش تنش در سوریه، رهبران اتحادیه اروپا در اعتراض به حمله ترکیه به نیروهای کرد در سوریه، به دنبال گسترش تحریم تسلیحاتی علیه متحد خود در ناتو هستند.

استف بلاک، وزیر امور خارجه هلند، روز دوشنبه ۲۲ مهرماه در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت که حمله به یک کشور همسایه مخالف حقوق بین‌المللی است و ترکیه نیز باید مانند سایر کشورها از قوانین بین المللی پیروی کند.

هچنین پیشتر دولت فرانسه شامگاه شنبه ۲۰ مهر اعلام کرد در واکنش به حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه، به سه کشور اروپایی فنلاند، نروژ و آلمان می‌پیوندد و صادرات سلاح و تجهیزات نظامی خود را به ترکیه تعلیق می‌کند.

ادامه حملات ترکیه به سوریه در حالی است که نگرانی نسبت به وقوع هرج و مرج و احیای تهدید داعش نیز بالا گرفته است.

کردهای سوریه روز یکشنبه اعلام کردند که شماری از افراد مرتبط با داعش فرار کرد‌ه‌اند، اما رئیس جمهور ترکیه این موضوع را تکذیب کرد. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده نیز تاکید کرده است ترکیه و کردها نباید به داعشی‌های زندانی اجازه فرار بدهند.

کردهای سوریه متحدین اصلی در ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا علیه داعش بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۹نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا به زندان محکوم شدند

دادگاه عالی اسپانیا روز دوشنبه ۲۲ مهرماه، ۹نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رویترز، این ۹ نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا به اتهام شورش و اغتشاش به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم شده‌اند. همچنین سه متهم دیگر هم به اتهام نافرمانی گناهکار شناخته شدند اما به حبس محکوم نشدند.

این ۱۲ نفر از اواخر پاییز سال ۲۰۱۶ یا ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی در بازداشت هستند. دلیل بازداشت آن‌ها برگزاری رفراندومی برای استقلال منطقه کاتالونیا از اسپانیا در اول اکتبر سال ۲۰۱۶ (۱۰ مهر ۹۵) بود.

متهمان در دادگاه با اتهاماتی همچون شورش و اغتشاش و سوءاستفاده از بودجه عمومی مواجه بودند. آن‌ها تمام اتهامات خود را رد کرده‌اند.

با صدور احکام اخیر برای رهبران جدایی طلب کتالونیا، منابع پلیس گفته‌اند که برای هرگونه اعتراضی آمادگی دارند. پیشتر اعتراضات جدایی طلبانه کاتالونیا تا حدود زیادی صلح آمیز بوده است.

تظاهرات طرفداران کاتالونیا اسفند سال گذشته همزمان با محاکمه مقامات محلی پیشین کاتالونیا برگزار شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار کشته شدگان توفان «هاگیبیس» در ژاپن به ۴۰ نفر رسید

گزارش‌ها حاکی است که در پی وقوع توفان سهمگین «هاگیبیس» در ژاپن دست‌کم ۴۰ نفر کشته شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۲ مهرماه گزارش داد که شمار کشته شدگان توفان «هاگیبیس» در ژاپن دست‌کم به ۴۰ نفر رسیده است. همچنین این حادثه ۱۸۹ زخمی و ۱۶ مفقود نیز در پی داشته است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن میزان خسارات این توفان را «بسیار گسترده» اعلام کرد و گفت که بیش از ۳۰ هزار نفر مجبور به تخلیه خانه‌های خود شده‌اند.

وزارت اقتصاد ژاپن اعلام کرد تا اوایل روز دوشنبه بیش از ۹۲هزار خانوار هنوز بدون برق مانده‌اند.

دولت ژاپن نیز از اعزام بیش از ۱۱۰ هزار نفر از نیروهای نظامی، آتش نشانی و امدادی به همراه صد فروند بالگرد برای انجام عملیات امداد و نجات در روز دوشنبه ۲۲ مهرماه خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: ترکیه و کردها نباید به داعشی‌های زندانی اجازه فرار دهند

رئیس جمهور ایالات متحده گفت که ترکیه و کردها نباید اجازه دهند که زندانیان داعشی فرار کنند.

پرزیدنت دونالد ترامپ، در صفحه توئیتر خود نوشت که «ایالات متحده بدترین زندانیان داعشی را داشت. ترکیه و کردها نباید به آن ها اجازه فرار دهند.»

او در ادامه افزود: «پس از درخواست‌های متعدد، اروپا باید آن‌ها را پس می‌گرفت. آن‌ها باید اکنون این کار را انجام دهند. آن‌ها [اعضای داعش] هرگز وارد آمریکا نمی‌شوند و اجازه ورود هم نخواهند داشت.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر تاکید کرده بود که از عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه حمایت نمی‌کند.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

این اقدام ترکیه انتقاد برخی کشورهای غربی را به دنبال داشته است؛ به طوری که آلمان و فرانسه و نروژ که همچون ترکیه عضو ناتو هستند، فروش اسلحه به آنکارا را تعلیق کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازیگر سریال «برکینگ بد» پس از ناکامی در سینما به تلویزیون برمی‌گردد

آرون پال، بازیگر سریال محبوب تلویزیونی «برکینگ بد» (Breaking Bad) در گفتگویی گفته که در عرصه سینما چندان خوش شانس نبوده است.

پس از موفقیت سریال «برکینگ بد»، پیشنهادهای بازی در فیلم‌های گوناگون به سوی آرون پال سرازیر شد، اما هیچ کدام از کارهای او در گیشه موفق نبود.

نخستین پروژه سینمایی اش «نیاز به سرعت» (Need for Speed) بود که مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت. حتی فیلم سه بعدی «خروج: خدایان و پادشاهان» ساخته ریدلی اسکات نیز آن طور که انتظار می رفت در گیشه نفروخت.

از همین رو، تصمیم‌گیری برای آرون پال جهت حضور در فیلم سینمایی «ال کامینو» (El Camino) که دنباله ماجراهای سریال «برکینگ بد» است بسیار آسان بود. در این فیلم «آرون پال» بار دیگر در نقش «جسی پینکمن»، تولیدکننده ماده روان‌ گردان «شیشه» ظاهر می شود.

آرون پال در این مصاحبه گفته است که قصد دارد دوباره بخت خود را در تلویزیون و یا شبکه های آنلاین مانند نتفلیکس محک بزند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور آمریکایی: حضور نظامی آمریکا در عربستان سعودی موجب جذب افراط‌گرایان اسلامی به منطقه می‌شود

سناتور رند پال

یک عضو جمهوریخواه کنگره ایالات متحده معتقد است که اعزام نیروهای نظامی بیشتر از آمریکا به عربستان سعودی، جذابیت بیشتری را برای جهادی‌ها و افراط‌‌گرایان اسلامی در منطقه جهت حمله به آنها ایجاد می‌کند.

به گزارش فاکس‌نیوز، سناتور رند پال روز یکشنبه ۲۱ مهر در یک مصاحبه تلویزیونی گفت حضور پررنگ‌تر نظامی آمریکایی در عربستان سعودی مثل «آهن‌ربا» عمل کرده و افراطیون اسلامی را جذب می‌کند.

وی گفت، سعودی‌ها پیش از آن که از آمریکا توقع پشتیبانی مالی و نظامی داشته باشند باید رویکرد خود را تغییر دهند، و افزود: «تا وقتی شاهد رفتار بهتری از آنها نباشیم موافق اعزام نیرو و فروش سلاح نیستم.»

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه ۱۹ مهر در یک نشست خبری گفت که در پاسخ به تهدیدات ادامه‌دار در خاورمیانه، به ویژه تهدیدهای رژیم جمهوری اسلامی، و با هدف برقراری عامل بازدارندگی در منطقه، دستور داده است دو اسکادران جنگی اضافه و نیروی پشتیبانی به منطقه اعزام شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: ارتش سوریه برای مقابله با تهاجم ترکیه به مناطق شمالی می‌رود

عکس از آرشیو

رسانه دولتی سوریه روز یکشنبه ۲۱ مهر اعلام کرد عملیات اعزام نیروهای ارتش به مناطق شمالی کشور، برای مقابله با حمله نظامی ترکیه، آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی سوریه که این خبر را اعلام کرده، مشخص نکرده است که نیروهای ارتش دقیقا به کجا اعزام خواهند شد.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در مناطق کردنشین شمال و شمال‌شرق سوریه آغاز کرد؛ اقدامی که واکنش‌های گسترده‌ بین‌المللی را به دنبال داشت.

ایالات متحده از همان آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز جمعه ۱۹ مهر گفت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به حمله ارتش ترکیه به سوریه، دستور تنظیم «تحریم‌های چشمگیر» علیه آنکارا را صادر خواهد کرد، اما در حال حاضر چنین تحریم‌هایی اعمال نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تجلیل از زنان قدرتمند مجله «ورایتی»؛ از فعالیت‌های نیکوکارانه جنیفر انیستون و ماریا کری تقدیر شد

جنیفر انیستون (راست) و ماریا کری در مراسم تجلیل از زنان قدرتمند مجله ورایتی

یازدهمین مراسم تجلیل از زنان قدرتمند مجله ورایتی در لس آنجلس برپا شد. امسال از شش زن از جمله جنیفر انیستون و ماریا کری در این مراسم تجلیل شد.

آنچه توجه رسانه ها را جلب کرد اشکال فنی در اتوکیو (تله‌پامپتر) بود که باعث شد سخنرانان به یادداشت‌هایی که در دست داشتند و یا حافظه‌شان تکیه کنند؛ اما همین موضوع باعث شوخی و خنده حاضران شد.

الن دی جنرس که یکی از مجریان این برنامه بود، در گوشه ای از سخنانش به فعالیت های جنیفر انیستون برای بیمارستان کودکان سرطانی «سنت جود» اشاره کرد و گفت که در نتیجه این فعالیت‌ها، کمک‌های مالی به این مرکز درمانی را از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کرد.

جنیفر انیستون در مراسم تجلیل از زنان قدتمند مجله ورایتی
جنیفر انیستون در مراسم تجلیل از زنان قدتمند مجله ورایتی

ماریا کری، خواننده مشهور، برای فعالیتهایش در مرکز «فرش ایر فاند» (Fresh Air Fund) مورد تجلیل قرار گرفت. این برنامه به دانش آموزان مقطع راهنمایی کمک می کند تا مسیر حرفه ای خود را در عرصه های فیلم، مد، عکاسی، و روابط بین الملل پیدا کنند.

ماریا کری و دایان وارن در مراسم تجلیل از زنان قدتمند مجله ورایتی
ماریا کری و دایان وارن در مراسم تجلیل از زنان قدتمند مجله ورایتی

ماریا کری، توسط ستاره ۷ ساله هالیوود «میشل هریس» روی سن فراخوانده شد. میشل هریس گفت: «هر چند خودم یک زن قدرتمند نیستم ولی می دانم قدرت دختران می تواند دنیا را تغییر دهد و خانم کری درهای صنعت سرگرمی را به روی دخترانی مانند من باز کرده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عادل الجبیر دخالت عربستان در حمله ادعایی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ را رد کرد

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی سعودی

وزیر مشاور در امور خارجی سعودی روز یکشنبه ۲۱ مهر گفت ریاض در خرابکاری‌های ادعایی اخیر علیه یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ هیچ نقشی نداشته است.

به گزارش رویترز، عادل الجبیر به خبرنگاران در ریاض گفت: «ما در چنین رفتاری دخالت نداشتیم. روش کار ما اینطور نیست و در گذشته نیز این گونه نبوده است.»

این مقام ارشد عربستان با بیان این که «قضیه هنوز کاملا [روشن] نیست» گفت، به همین دلیل باید صبر کنیم و، پیش از هر قضاوت عجولانه‌ای، بفهمیم چه اتفاقی افتاده است.

جمهوری اسلامی می‌گوید یک نفتکش ایرانی که نزدیک جده در حرکت بود روز جمعه هدف دو موشک قرار گرفت، اما شلیک موشک‌ها از سمت عربستان را رد کرده است.

این در حالی است که رژیم حاکم بر ایران خود از سوی ایالات متحده، عربستان، و قدرت‌های اروپایی متهم است که روز شنبه ۲۳ شهریور ماه، دو مرکز نفتی عربستان سعودی را هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت آن حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تام هنکس و استیون اسپیلبرگ یک سریال جنگی برای شبکه اینترنتی اپل تولید می‌‌کنند

استیون اسپیلبرگ و تام هنکس سینماگران مشهور آمریکایی، سریال جدیدی را برای شبکه اینترنتی «اَپل» (به انگلیسی: Apple) تولید خواهند کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، این سریال جنگی «اربابان آسمان» ( به انگلیسی :Masters of the Air ) نام دارد و با اقتباس از کتابی با همین عنوان نوشته «دونالد ال میلر» ساخته می شود.

سریال «اربابان آسمان» ماجراهای واقعی گروهی از خلبانان نیروهای هوایی آمریکا در جریان جنگ دوم جهانی را شرح می‌دهد که اهداف زیادی را در خاک آلمان بمباران کردند و نقش مهمی در سقوط حکومت هیتلر داشتند.

استیون اسپیلبرگ و تام هنکس در گذشته نیز دو سریال جنگی «جوخه برادران» و «پاسیفیک» را برای شبکه تلویزیونی «اچ بی او» تولید کردند که با استقبال زیادی همراه شد و جوایز زیادی گرفت.

آنها قصد داشتند «اربابان آسمان» را نیز به عنوان سومین سریال یا آخرین اثر از سه گانه جنگی خود از طریق همین شبکه پخش کنند، ولی اچ بی او موافقت نکرد و در نهایت این پروژه به اپل رسید.

استیون اسپیلبرگ، تام هنکس و گری گوئتزمن، تهیه کنندگان اربابان آسمان خواهند بود و این سریال با همکاری تعدادی از هنرمندان مطرح بین المللی تولید می شود.

اربابان آسمان از طریق شبکه پخش اینترنتی اپل یا «اپل تی وی پلاس» (به انگلیسی: + Apple TV) پخش خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مارک اسپر: آمریکا برای خارج کردن هزار نیروی نظامی خود از شمال سوریه آماده می‌شود

مارک اسپر

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت ایالات متحده برای خارج کردن «هرچه سریع‌تر و ایمن‌تر» حدود هزار نیروی نظامی خود از مناطق شمالی سوریه آماده می‌شود.

وی در این مصاحبه، که یکشنبه ۲۱ مهر پخش شد، گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته دریافتیم (ترک‌ها) احتمالا قصد دارند حملات خود را به سمت جنوب و مناطقی فراتر از آنچه قبلا برنامه‌ریزی کرده بودند، گسترش دهند.»

آقای اسپر گفت که نظامیان آمریکا احتمالا بین ارتش ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه گیر افتاده و در وضعیت غیرقابل دفاعی هستند. وی افزود: «از این رو دیشب پس از رایزنی با تیم امنیت ملی کاخ سفید، با رئیس جمهوری صحبت کردم و پرزیدنت ترامپ دستور داد ما خروج سنجیده نیروهای نظامی آمریکایی را از شمال سوریه آغاز کنیم.»

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز جمعه ۱۹ مهر گفت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به حمله ارتش ترکیه به سوریه، دستور تنظیم «تحریم‌های چشمگیر» علیه آنکارا را صادر خواهد کرد، اما در حال حاضر چنین تحریم‌هایی اعمال نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاوشگر «آیکان» ناسا، برای مطالعه مرز بین زمین و فضا، بالاخره به مدار زمین پرتاب شد

فضاپیمای Ionospheric Connection Explorer یا «آیکان» ICON ناسا

فضاپیمای «کاوشگر ارتباط یونوسفری»، یا به اختصار «آیکان» (به انگلیسی: Ionospheric Connection Explorer یا ICON) ناسا، پس از سال‌‌ها تأخیر و پرتاب های به تعویق افتاده، سرانجام به مدار زمین فرستاده شد.

بنا به گزارش وبلاگ فن آوری «انگجت»، این کاوشگر که تقریباً به اندازه یک یخچال است، برای شناسایی و مطالعه تغییرات یونوسفر طراحی شده است. یونوسفر بالاترین لایهٔ جو زمین است که از بالا تحت فشار فضا و از پایین تحت فشار فضای زمین قرار دارد. این لایه از یکسو پرتوهای خطرناک فرابنفش و پرتو ایکس خورشید را جذب کرده و مانند سقفی از ورود آنها به زمین جلوگیری می‌کند، و از سوی دیگر به عنوان سطحی برای انعکاس امواج رادیویی به اطراف زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیکان یک ماه آینده را صرف مطالعه یونوسفر و گردآوری اطلاعات خواهد کرد. این اطلاعات به دانشمندان کمک می کند تا راه مقابله با تداخل یونوسفر با سیگنال‌های ارتباطی را پیدا کنند.

ناسا انتظار دارد که اولین اطلاعات گردآوری شده را در ماه نوامبر دریافت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رابرت فورستر بازیگر مشهور آمریکایی درگذشت

رابرت فورستر، بازیگر مشهور آمریکایی و نامزد دریافت جایزه اسکار، پس از یک دوره طولانی بیماری در لس آنجلس درگذشت.

به گزارش نشریه هنری «د رپ»، رابرت فورستر که به سرطان مغز مبتلا بود، جمعه گذشته در ۷۸ سالگی درلس آنجلس دیده از جهان فروبست.

این ستاره کهنه‌کار هالیوود در سینما برای بازی در فیلم «جکی براون»، ساخته کوئنتین تارانتینو، مشهور بود و در تلویزیون با سریال محبوب «توئین پیکس» شناخته میشد.

کوئنتین تارانتینو با انتشار بیانیه ای، ضمن ابراز تأسف از درگذشت رابرت فورستر، انتخاب او برای بازی در «جکی براون»‌ را یکی از بهترین تصمیم های حرفه ای خود توصیف کرد.

رابرت فورستر در این فیلم حادثه ای جنایی که در سال ۱۹۹۷ ساخته شد، با ساموئل ال. جکسون، رابرت دنیرو، و مایکل کیتون همبازی بود و برای هنرنمایی در نقش «مکس چری» نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

او در سال‌‌های اخیر در سریال «برکینگ بد» و دنباله سینمایی آن یعنی فیلم «ال کامینو» که اخیرأ منتشر شده نیز بازی کرد.

آرون پال، برایان کرنستون، و تعدادی از بازیگران و عوامل تولید این فیلم نیز از درگذشت رابرت فورستر ابراز تأسف کردند.

ساموئل ال. جکسون، لئونارد مالتین، ادگار رایت، جیسون الکساندر، و تیم الن از هنرمندان مشهور دیگری هستند که درگذشت رابرت فورستر را تسلیت گفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وال استریت جورنال از تماس نمایندگان آمریکا و طالبان برای احیای روند صلح افغانستان خبر داد

دیدار زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان با نمایندگان کابل و طالبان در دوحه پایتخت قطر - ۸ ژوئیه ۲۰۱۹

روزنامه وال استریت جورنال روز یکشنبه ۲۱ مهر ماه از قول منابع آگاه گزارش داد که مقام‌های آمریکایی و نمایندگان طالبان گفت‌وگوهایی را برای بررسی راه‌های احیای روند صلح افغانستان - که ماه گذشته به بن‌بست رسیده بود - آغاز کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، اواخر سپتامبر در نیویورک با همتایان دیپلمات بین‌المللی خود ملاقات کرد و اوایل ماه جاری میلادی نیز در پاکستان با نمایندگان گروه اسلامگرای طالبان دیدار و گفت‌وگوهایی داشته است.

به گفته منابع وال استریت جورنال، که این روزنامه آمریکایی هویت آنها را در گزارش مشخص نکرده است، هدف از این دیدارها اتخاذ تدابیر اعتمادساز بوده است؛ تدابیری که می‌تواند شامل تبادل زندانیان میان طالبان و دولت افغانستان، یا کاهش خشونت‌ها باشد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته مذاکرات صلح با طالبان را در اعتراض به بمبگذاری مرگبار در کابل، به حالت تعلیق درآورد و گفت که طالبان خطای بزرگی کرده‌‌اند و نمی‌دانند که آن را چگونه جبران کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کالیفرنیا ارائه قرص سقط جنین در دانشگاه‌‌های دولتی این ایالت را الزامی می‌‌کند

آرشیو - طرفداران حق سقط جنین در یک تظاهرات در شهر ساکرامنتو، کالیفرنیا - ۲۱ مه ۲۰۱۹

کالیفرنیا اولین ایالتی است که ارائه قرص سقط جنین در دانشگاه های دولتی را الزامی می‌کند.

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا، روز جمعه (۱۹ مهر) این لایحه را تصویب کرد. بنا بر قانون جدید، ۳۴ دانشگاه دولتی مستلزم هستند که از سال ۲۰۲۳ این قرص را در دسترس دانشجویان قرار دهند.

این دارو شامل دو قرص است و تأثیراتی شبیه به سقط جنین به وجود می آورد و تنها می‌‌توان در سه ماه اول حاملگی آن را مصرف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: کسانی که به اشتباه آمریکا را به جنگ‌های خاورمیانه کشاندند، هنوز هم اصرار بر جنگ دارند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه ۲۱ مهر در توئیتی تصمیم عدم دخالت در درگیری‌های جاری در مرز ترکیه و سوریه را «بسیار هوشمندانه» خواند و گفت کسانی که به اشتباه آمریکا را به جنگ‌های خاورمیانه کشاندند، هنوز بر جنگ اصرار دارند.

پرزیدنت ترامپ در توئیت دیگری، با بیان این که کردها و دولت ترکیه سال‌های طولانی است که با یکدیگر در جنگ هستند و آنکارا نیروهای حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، را «از همه تروریست‌ها بدتر می‌داند» افزود، ما اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کنیم.

این اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن بیان می‌شود که او شب گذشته از صدور فرمانی برای اعطای یک کمک ۵۰ میلیون دلاری به نفع مردم سوریه، از طریق گروه‌های مدافع حقوق بشر و سایر نهادهای فعال در امور بشردوستانه، خبر داد.

وی که پیشتر گفته است از عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه حمایت نمی‌کند، همچنین گفت که با بسیاری از نمایندگان کنگره، از جمله دموکرات‌ها، در مورد اعمال تحریم‌های سنگین بر آنکارا در تماس است و توافق نظر زیادی وجود دارد.

ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه نیروهای کردی که آنکارا می‌گوید با پ‌ک‌ک همکاری می‌کنند آغاز کرد. آنکارا پ‌ک‌ک را گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید هدف این عملیات ایجاد یک منطقه امن در امتداد مرزهایش است.

این اقدام ترکیه انتقاد برخی کشورهای غربی را به دنبال داشته است؛ به طوری که آلمان و فرانسه و نروژ فروش اسلحه به این همپیمان خود در ناتو را تعلیق کرده‌اند. فنلاند نیز پیشتر در اعتراض به این اقدام ترکیه، فروش سلاح به این کشور را متوقف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مردم تونس امروز رئیس جمهوری آینده را از بین یک استاد دانشگاه و یک مدیر رسانه‌ای انتخاب می‌کنند

برخلاف پیش بینی‌ها، قیس سعید استاد دانشگاه و نبیل قروی سرمایه دار رسانه‌ای در انتخابات ۲۵ شهریور به دور دوم رسیدند.

مردم در تونس امروز رئيس جمهوری آینده کشور خود را بر می‌گزینند. آنها بعد از انتخابات ماه پیش، باید در دور دوم بین یک چهره محافظه کار استاد دانشگاه و یک سرمایه‌دار فعال رسانه‌ای که به خاطر فساد زندانی بوده، یکی را برگزینند.

انتخابات دور دوم ریاست جمهوری تونس روز یکشنبه ۲۱ مهر در این کشور برگزار شد.

یکی از دو رقیب این دور، قیس سعید استاد پیشین حقوق و چهره محافظه کار معروف به «روبات» است. رقیب دیگر نیز نبیل قروی، مشهور به «برلوسکونی تونس»، است. او که مدیر شبکه تلویزیونی «نسمه» است، در آستانه انتخابات به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی دستگیر شد، اما کمیسیون انتخابات تونس اجازه داد تا او در این انتخابات نامزد شود.

انتخابات دور اول در ماه گذشته برگزار شد که در رقابت ۲۴ نامزد، قیس سعید ۱۸.۴ و نبیل قروی ۱۵.۶ درصد آرا را کسب کردند و به دور دوم رسیدند.

در تونس که بیش از ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد، حدود هفت میلیون واجد شرایط رای دادن هستند.

در اواخر سال ۲۰۱۰ اعتراضات علیه زین العابدین بن‌علی، رئیس جمهوری وقت تونس، به برکناری او از قدرت انجامید و سرآغاز حرکتی شد که بعدها بهار عربی نام گرفت. این سومین انتخابات ریاست جمهوری بعد از سرنگونی بن علی در سال ۲۰۱۱ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ فرمان اعطای یک کمک ۵۰ میلیون دلاری به مردم سوریه را صادر کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده فرمان اعطای ۵۰ میلیون دلار کمک مالی به مردم سوریه از طریق گروه‌های حقوق بشری و سایر نهادهای فعال در امور بشردوستانه را صادر کرد.

به گزارش وبسایت فاکس نیوز، پرزیدنت ترامپ شامگاه شنبه طی سخنانی گفت: «دیگر رؤسای جمهوری چنین کاری نمی‌کردند. آنها مبالغ بسیار بیشتری را برای چیزهایی که شما را خوشحال نمی‌کرد، هزینه می‌کردند.»

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید، نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت که این مبلغ جهت ارائه کمک‌های فوری مالی به مدافعان حقوق بشر در سوریه، سازمان‌های مدنی، و تلاش‌های آشتی‌جویانه که مستقیما از اقلیت‌های قومی و مذهبی قربانی جنگ پشتیبانی می‌کند، صرف خواهد شد.

به گفته خانم گریشام این کمک مالی همچنین برای جمع‌آوری مواد منفجره باقیمانده از جنگ، تامین امنیت و ثبات جامعه مدنی، و حمایت از بازماندگان خشونت‌ و شکنجه هایی که بر مبنای جنسیت افراد اعمال شده هزینه خواهد شد.

به نوشته فاکس نیوز، این کمک مالی پس از برخی انتقادها از واشنگتن بابت اعلام خروج نظامیان آمریکا از مناطق شمال و شمال‌شرق سوریه - که به گفته منتقدان راه را برای حمله نظامی ترکیه به این مناطق هموار کرد - اعلام می‌شود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

این اقدام ترکیه انتقاد برخی کشورهای غربی را به دنبال داشته است؛ به طوری که آلمان و فرانسه و نروژ که همچون ترکیه عضو ناتو هستند، فروش اسلحه به آنکارا را تعلیق کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG