لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

دادگاه آلمان رای داد: منشی ۹۶ ساله آشویتس شرایط تحمل زندان را دارد


گرونینگ که ۲۱ ساله بود، شخصا کسی را نکشت اما از رژیمی که دست به کشتار جمعی زده بود، حمایت کرد.
گرونینگ که ۲۱ ساله بود، شخصا کسی را نکشت اما از رژیمی که دست به کشتار جمعی زده بود، حمایت کرد.

به تازگی دادگاهی در آلمان بهانه یک عضو سابق ارتش آلمان در آشویتس برای کهولت سن و به زندان نرفتن را رد کرد.

به گزارش اسوشیتدپرس، دادگاه گفته، «اسکار گرونینگ»، ۹۶ ساله، منشی اردوگاه مرگ و کوره های آدم سوزی اردوگاه آشویتس شرایط زندانی شدن را دارد. دادگاه درخواست وی دایر بر تعلیق اجرای حکم زندان به دلیل سن بالای محکوم را نپذیرفت.

اسکار در سال ۲۰۱۵ به ۴ سال زندان محکوم شد. جرم وی مشارکت در کشتار۳۰۰ هزار انسان در اردوگاه مرگ آشویتس در جریان پاکسازی یهودیان از سوی آلمان نازی اعلام شد.

اجرای حکم به دلیل بیماری وی به خاطر سالمندی به تاخیر افتاده اما دادستان می گوید معاینات پزشکی تایید کرده اند که وی می تواند دوران زندان را سپری سازد. وکیل گرونینگ ادعای داستان را رد می کند.

دادگاه شهر سل در شمال آلمان در حکم روز چهارشنبه اعلام کرد با استناد به نظر کارشناسان تایید می کند که گرونینگ به رغم سالخوردگی شرایط رفتن به زندان را دارد. زندان امکانات مورد نیاز برای گرونینگ را در صورت لزوم دراختیار وی قرار خواهد داد.

دادستان می گوید گرونینگ شخصا کسی را نکشته است اما از رژیمی که دست به کشتار جمعی زده بود، حمایت کرده و حساب پولهای بازداشت شدگان یهودی را که به اردوگاه منتقل می شدند، نگاه می داشته است.

گرونینگ در دادگاه اعتراف کرد که در حکومت نازی ها مشتاقانه ماموریتی را که در سن ۲۱ سالگی در سال ۱۹۴۲ دراردوگاه برعهده وی گذاشته بودند، پذیرفته بود و اکنون خود را از نظر اخلاقی گناهکار می داند.

به فرمان آدلف هیتلر رهبر نازی نزدیک به ۶ میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم در اردوگاههای لهستان تحت اشغال نازیها کشته شدند

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG