لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

تلاش دولت آلمان برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی


سپاه و خامنه‌ای (آرشیو)
سپاه و خامنه‌ای (آرشیو)

گزارش‌ها حاکی از تلاش دولت فدرال آلمان برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است.

بر اساس اطلاعاتی که زوددویچه تْسایتونگ، یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های آلمان، روز پنج‌شنبه ۱۴ تیر منتشر کرد دولت فدرال آلمان روندی رسمی را با اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های تروریستی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز کرده است.

حزب دموکرات مسیحی آلمان، بزرگترین حزب اپوزیسیون این کشور، نیز خواستار بازنگری اساسی در سیاست آلمان نسبت به جمهوری اسلامی ایران شده است.

این حزب با اشاره به سابقه دیرینه جمهوری اسلامی در تأمین مالی تروریسم جهانی، بی‌ثبات کردن خاورمیانه و تهدید موجودیت اسرائیل از طریق حمایت از گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله، خواستار تغییر رویکرد برلین شده است.

پیشنهادهای اصلی این حزب شامل فشار بر اتحادیه اروپا برای شناسایی سپاه پاسداران به عنوان یک گروه تروریستی، تشکیل یک ائتلاف ضد جمهوری اسلامی با کشورهای عربی میانه‌رو، و همچنین توقف برنامه هسته‌ای حکومت ایران است.

این حزب در پیشنهادی از آلمان، فرانسه، بریتانیا، و ایالات متحده، با همکاری سایر شرکا خواسته است که یک راهبرد منسجم و عملی برای جلوگیری از گسترش برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایجاد کنند.

از دیگر پیشنهادهای حزب دموکرات مسیحی آلمان، تعطیلی مرکز اسلامی در هامبورگ است.

پیشتر اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران به رای دادگاه نیاز است.

بر اساس گمانه‌زنی‌ها، دولت فدرال آلمان بر رای دادگاه عالی دوسلدورف علیه یک ایرانی به نام بابک جلالی به اتهام تلاش برای حمله تروریستی به یک کنیسه تکیه می‌کند. در رای دادگاه آمده است که یک نهاد دولتی ایرانی پشت این حمله بوده است.

شبکه یک تلویزیون آلمان نیز در یک گزارش مستند به نقل از نهادهای امنیتی اعلام کرد که سپاه پاسداران از طریق شخصی به نام رامین یکتاپرست، رهبر یک باند تبهکار، این حمله را ترتیب داده بود. یکتاپرست چندی پیش در ایران به طرز مشکوکی به قتل رسید.

XS
SM
MD
LG