لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۹

مراسم بیستمین سالگرد تجدید وحدت آلمان


مراسم بیستمین سالگرد تجدید وحدت آلمان
مراسم بیستمین سالگرد تجدید وحدت آلمان

آلمان بیستمین سالگرد تجدید وحدت خود را با برپایی جشن و سرور و سخنانی ستایش آمیز از دستاورد های آن کشور پس از ادغام آلمان شرقی و غربی برپا کرده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در مصاحبه با مجله سوپر ایلو گفت با توجه به تحولات و تغییرات ۲۰ سال گذشته، آلمان کار فوق العاده ای انجام داده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز می گوید وحدت آلمان یکی از دستاورد های تاریخی توسط یکی از نزدیکترین متحدان و بزرگترین دوستان ایالات متحده آمریکا بود. آقای اوباما در بیانیه ای به همین مناسبت گفته است وحدت دو آلمان باب آزادی های بی سابقه ای را در سراسر قاره اروپا و جهان گشوده است.

دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، نیز ضمن تبریک به آلمان می گوید تجدید وحدت آلمان بنیان مشارکت و همکاری استراتژیک را میان دو کشور پی ریزی کرده است.

پس از شکست آلمان نازی در سال ۱۹۴۵، متفقین جنگ جهانی دوم آلمان را به ۴ منطقه اشغال شده تقسیم کردند. مناطق تحت اشغال آمریکا، فرانسه و بریتانیا به آلمان غربی تبدیل شد و بخش اتحاد شوروی نیز آلمان شرقی کمونیست خوانده شد.

دیوار برلین که شرق و غرب این شهر را از یکدیگر جدا می کرد در سال ۱۹۶۱ توسط کمونیستها برپا شد و به صورت نمادی از جنگ سرد شرق و غرب در آمد. آلمان شرقی و غربی در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ و پس از حدود ۱۱ ماه اعتراض های مسالمت آمیز در شرق به یکدیگر پیوستند که موجب فروریختن دیوار برلین و نتیجتا سرنگونی دولت کمونیست آلمان شرقی شد.

خانم مرکل گفت تجدید وحدت، زندگی روزانه را از همه جهات در زادگاه او که آلمان شرقی بود زیر و رو کرد و خرید و فروش، دیوانسالاری و روند کار را متحول ساخت.

در صد بیکاری همچنان در شرق آلمان در مقیاس قابل توجهی بیش از غرب است و دستمزدها نیز هنوز پایین تر است ولی در سال های اخیر این فاصله کمتر شده است.

برخی از ساکنان شرق آلمان از آن شکایت دارند که ساکنان غرب آلمان با آنها همچون شهروندان درجه ۲ رفتار می کنند و این در حالی است که برخی از ساکنان غرب آلمان از هزینه سنگین تجدید وحدت گله دارند و احساس می کنند که شرقی ها از آن قدردانی نمی کنند.

XS
SM
MD
LG