لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

تماشای ستاره دنباله دار از پنجره هواپیمای بوئینگ


یک آژانس مسافرتی آلمان به ٨٨ علاقه مند به علم ستاره شناسی و نجوم بلیط می فروشد تا آن ها را برای تماشای دو ستاره دنباله دار نادر که انتظار می رود طی سال جاری از کنار زمین عبور کنند، ببرد.

شرکت مسافرتی «Eclipse Travel» مستقر در بن آلمان با همکاری شرکت های هواپیمایی «Air Partner» و «Air Berlin» برای پرواز در روز ١٦ مارس برنامه ریزی کرده اند که ستاره دنباله دار «Pan-STARRS» از کنار منظومه شمسی و از مسافتی حدود ١٠٠ میلیون مایلی سیاره زمین عبور می کند.

شهاب سنگ «Hale-Bopp» آخرین ستاره دنباله داری بود که آسمان زمین را در سال ١٩٩٧ شب هنگام درخشان کرد. ستاره دنباله دار « 17P/Holmes» نیز در سال ٢٠٠٧ برای مدت زمان بسیار کوتاهی دیده شد.

هواپیمای بوئینگ ٧٣٧ – ٧٠٠ برای تماشای این ستاره های دنباله دار در ارتفاع ١١ هزار متری پرواز خواهد کرد. سخنگوی شرکت هواپیمایی «Air Berlin» گفته است از ١٤٤ صندلی فقط برای ٨٨ صندلی بلیط فروخته شده است تا همه مسافران بتوانند کنار پنجره آسمان را تماشا کنند.

سخنگوی این شرکت هواپیمایی آلمانی روز سه شنبه در یک ایمیل به رویترز گفته است: «اگر هوا خیلی خوب و وضعیت جوی مساعد باشد به طور قطع ستاره دنباله دار را از زمین می توان دید. وی افزوده است در ارتفاع ١١ هزار متری که بالای ابرها پرواز می کنیم، تراکم هوا کمتر و آسمان تمیزتر و روشن تر است که می توانیم ستاره دنباله دار را بهتر مشاهده کنیم.

یک کارشناس علم نجوم نیز برای توضیح در مورد این ستاره دنباله دار نیز در این پرواز حضور خواهد داشت. ناسا این ستاره دنباله دار را ستاره دنباله دار جدیدی خوانده است که احتمالاً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود.

دانشمندان ناسا می گویند احتمال دارد این ستاره دنباله ای از گاز و غبار در آسمان شب به جاری بگذارد، اما اگر ستاره دنباله دار به دلیل نزدیک شدن به خورشید تحت تاثیر نیروی جاذبه و گرما قرار بگیرد در فضای کیهانی چندان درخشان به نظر نخواهد آمد.

منجمان برای اولین بار ستاره دنباله دار «Pan-STARRS» را در سال ٢٠١١ در هاوایی مشاهده کردند و این ستاره دنباله دار یکی از دو ستاره ای است که انتظار می رود سال جاری از کنار سیاره زمین عبور کند.

دومین ستاره دنباله دار «ISON» نام دارد که براساس پیش بینی ها یکی از درخشان ترین ستاره های دنباله داری است که تا به حال مشاهده شده است و احتمال دارد درخشش آن حتی از ماه هم بیشتر باشد. این ستاره قرار است اواخر ماه نوامبر از کنار زمین عبور کند.

براساس تارنمای شرکت هوایی «Eclipse Travel»، قیمت پرواز دو ساعته برای تماشای این ستاره های دنباله دار بین ٣٥٩ یورو ( ٤٧٠ دلار) و ٥٠٩ یورو خواهد بود.
XS
SM
MD
LG