لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

رييس جمهوری آلمان از مقام خود کناره گيری کرد


هورست کهلر رييس جمهوری آلمان چندی پيش، از نيروهای نظامی اين کشور در افغانستان بازديد کرده بود. او به هنگام بازگشت در يک گفتگوی راديويی گفت مأموريت های نظامی آلمان در کشورهايی مانند افغانستان انگيزۀ اقتصادی داشته است .

هورست کهلر عضو بلوک دمکرات مسيحی و رئيس پيشين صندوق جهانی پول در اين گفتگو با اشاره به جايگاه قدرتمند آلمان در اقتصاد جهانی می گويد «اينک زمانه کنارنهادن نقش ايستای آلمان در رويدادهای جهانی بويژه مأموريتهای نظامی فرامرزی ست.»

منتقدان دولت و شماری از اعضای حزب حاکم نيز اين سخنان آقای کهلر را مغاير با ماهيت قانون اساسی دمکراتيک آلمان پس از جنگ دانسته اند. منتقدان مخالف دولت در پارلمان اين ديدگاه را «سياست قايقهای توپدار» ناميده و آن را به باد انتقاد گرفتند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نيز با انتقاد از اين ديدگاهها گفت «تلاش کردم تا کهلر را تشويق به تغيير ديدگاههايش کنم؛ اما ناممکن بود.»

فرجام اين بحران سياسی تصميم يکباره رئيس جمهوری برای کناره گيری از مقام خود بود.

رييس جمهوری پيشين آلمان گفت «ديدگاه هايم درباره فعاليتهای فرامرزی ارتش آلمان با انتقادات شديدی روبرو شد. متأسفم که برداشتهای نادرستی از سخنانی شده است که ميتواند يکی از پرسش های دشوار و مهم ملتمان باشد.»

هورست کهلر ادامه داد که «انتقادات صادقانه نبوده اند. ضرورت داشت به آنها پاسخ دهم. از اين رو کناره گيری خود را اعلام می کنم. من از بسياری از مردم آلمان که با اعتماد به من، پشتيبان عملکردم بوده اند، تشکر می کنم.»

XS
SM
MD
LG