لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

انگیزه پنهان و آشکار سفر وزیر امورخارجه آلمان به ایران


انگیزه پنهان و آشکار سفر وزیر امورخارجه آلمان به ایران
انگیزه پنهان و آشکار سفر وزیر امورخارجه آلمان به ایران

گیدو وستروله وزیر خارجه امور آلمان شامگاه شنبه وارد تهران شد.

به گزارش خبرگزاری فارس وزیرامورخارجه آلمان بی درنگ پس از پیاده شدن در فرودگاه در محل تعیین شده با علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

دولت ایران می گوید این دیدار به منظور گسترش مناسبات تهران و برلین، همچنین بررسی رویدادهای خاورمیانه صورت گرفته است.

گزارش های غیررسمی می گوید، سفر وزیر امورخارجه آلمان که به درخواست علی اکبر صالحی، وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی صورت گرفته، برای تحویل گرفتن دو آلمانی بازداشت شده در ایران بوده است. از این رو، ساعاتی پیش از حرکت وزیرامورخارجه آلمان، دادگاه این دو متهم برگزار و حکم به آزادی آنان داد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران ایرنا که خبر دیدار رئیس دولت با وزیرامورخارجه را مفصلا بازتاب داده، می گوید: محمود احمدی نژاد در دیدار با وزیرامورخارجه آلمان: ایران و آلمان به خاطر گذشته تاریخی و ویژگی‌های مشترك می‌توانند همكاران خوبی برای طراحی نظم جدید جهانی داشته باشند و انتظار این است كه آلمان در كنار دولت‌ها و ملت‌های مستقل قرار بگیرد.

وزیر امورخارجه آلمان که پیش از آن نیز همراه با همتای ایرانی خود در یک نشست رسانه ای شرکت کرده بود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه آیا هدف از سفر وزیر امور خارجه آلمان آزادی دو تبعه این كشور است، گفت: «به عنوان وزیرامورخارجه تعهد و وظیفه دارم حقوق و مسائل اتباع كشورم را پیگیری كنم.»

گزارش های غیررسمی حاکی از آن است که سفر وزیر امورخارجه آلمان که به درخواست علی اکبر صالحی صورت گرفته برای تحویل گرفتن دو آلمانی بازداشت شده در ایران بوده است. از این رو، ساعاتی پیش از حرکت وزیرامورخارجه آلمان، دادگاه این دو متهم برگزار و حکم به آزادی آنان داد.

یک کارشناس رویدادهای سیاسی نوشته است: «آزادی دو شهروند آلمانی که مشروط به سفر وزیرامورخارجه آلمان به ایران و دیدار با احمدی نژاد شده بود، حاوی دو پیام سیاسی ست: نخست اینکه دولتمردان آلمانی با سفر به ایران و دیدار با احمدی نژاد، وی را به رسمیت بشناسند. پیام دوم نیز برای دولتمردان آمریکایی ست که به آنان می گوید: اگر آزادی دو کوهنورد آمریکایی بازداشت شده را خواستارید به ایران بیایید.»

XS
SM
MD
LG