لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

گزارش: گرجستان می گويد روسيه موشک های اس-۳۰۰ در آبخاز مستقر کرده است


گزارش: گرجستان می گويد روسيه موشک های اس-۳۰۰ در آبخاز مستقر کرده است
گزارش: گرجستان می گويد روسيه موشک های اس-۳۰۰ در آبخاز مستقر کرده است

وزير امور خارجه گرجستان روز چهارشنبه از جامعه جهانی خواست اقدام روسيه در استقرار موشک های دفاعی اس-۳۰۰ در منطقه جدايی طلب آبخاز را محکوم کند.

وزارت امور خارجه گرجستان روز چهارشنبه تصميم روسيه در استقرار موشک های دفاعی پيشرفته اس-۳۰۰ در منطقه جدايی طلب آبخاز را محکوم و اين اقدام را بسيار خطرناک و تحريک کننده توصيف کرد. ديويد دالاگوني، معاون وزير امور خارجه گرجستان، گفت ما از جهان متمدن خواسته ايم که به اين اقدام بسيار خطرناک و تحريک آميز استقرار سيستم موشک های اس-۳۰۰ توجه کند. مقام گرجی سامانه موشکی اس-۳۰۰ را سيستمی بسيار مدرن و خطرناک خواند.

پيشتر ژنرال الکساندر زلي، فرمانده نيروهای هوايی روسيه، اعلام کرد که مسکو در اوستيای جنوبی، منطقه جدايی طلب ديگر گرجستان نيز انواع ديگری از سيستم های دفاع هوايی را مستقر کرده است. سخنان مقام نظامی روسيه حدود ۲ سال پس از جنگ ۵ روزه روسيه و گرجستان بيان شد که تاثير بسيار منفی بر روابط مسکو با آمريکا و اروپا داشت.

مناطق جدايی طلب آبخاز و اوستيای جنوبی از اوائل دهه ۹۰ ميلادی تحت کنترل گرجستان نبوده اند. دو سال پيش روسيه حمله نيروهای گرجی به اوستيای جنوبی را متوقف کرد. از آن زمان تاکنون مسکو اين دو منطقه را به عنوان دو کشور مستقل به رسميت شناخته است و نفوذ خود در آنها را گسترش داده و قراردادهايی برای برپايی پايگاههای نظامی دائمی با آنها امضاء کرده است.

در همين حال گرجستان يکی از متحدان نزديک آمريکا ست و در تلاش برای پيوستن به ناتو ست. اختلاف های مرزی اين کشور و همچنين حضور رو به گسترش روسيه در مناطق جدايی طلب آن کشور، پيوستن به ناتو را برای گرجستان دشوار ساخته است. ماه گذشته هيلاری کلينتون در سفر خود به تفليس از برنامه روسيه برای ساخت مقر های نظامی در آبخاز و اوستيای جنوبی انتقاد کرد و از مسکو خواست به آنچه اشغال سرزمين های گرجی خواند، پايان دهد.

اس-۳۰۰ سيستم دفاعی موشک های دور بردی است که می تواند موشک های بالستيک، کروز و هواپيماهای نظامی را رديابی و نابود کند. مسکو همچنين قراردادی برای فروش موشک های اس-۳۰۰ با ايران دارد. آمريکا و اسراييل به طور مکرر در مورد تحويل احتمالی اين موشک ها به ايران ابراز نگرانی کرده اند.

ولادمير پوتين نخست وزير روسيه حدود دو ماه پيش پس از تصويب قطعنامه تحريمی چهارم شورای امنيت عليه تهران اعلام کرد برنامه تحويل اين موشک ها به ايران متوقف شده است. واشنگتن و اسراييل نگران هستند که درصورت دستيابی ايران به سيستم دفاع هوايی اس-۳۰۰، گزينه حمله به سايت های هسته ای ايران برای مقابله با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ديگر ممکن نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG