لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

گرجستان: لغو يکجانبه رواديد برای شهروندان روسيه


گرجستان: لغو يکجانبه رواديد برای شهروندان روسيه
گرجستان: لغو يکجانبه رواديد برای شهروندان روسيه

گرجستان می خواهد برای گسترش گردشگری و جذب سرمايه گذاری از سوی شرکت ها و بازرگانان روسيه، صدور رواديد برای شهروندان آن کشور را به صورت يکجانبه لغو کند. با اين حال رييس جمهوری گرجستان می گويد، اين اقدام به بهای از دست رفتن فرصت الحاق به اتحاديه اروپا و ائتلاف نظامی ناتو، نخواهد بود.

لغو رواديد برای شهروندان روسيه ابتکار جديدی است که ميخائيل ساکاشويلی، رييس جمهوری گرجستان، در تلاش برای بهبود روابط با روسيه به آن دست زده است.

گرجستان می خواهد با نشان دادن حسن نيت راه را برای سرمايه گذاری روس ها در آن کشور باز کند.

کرملين از زمان سرکوب ارتش گرجستان در جنگ اوستيای جنوبی در ماه اوت سال ۲۰۰۸، از برقراری هرگونه تماسی با ميخائيل ساکاشويلی خودداری کرده است. اما آقای ساکاشويلی که در سال ۲۰۰۳ به قدرت رسيد، اکنون می گويد تفليس آماده است برای استقبال از بازرگانان و شرکت های روسی، مقررات ويزا بين دو کشور را لغو کند.

ميخائيل ساکاشويلی می گويد: ما آماده ايم برای صلح گام بزرگتری برداريم و در يک ابتکار جديد مقررات ويزا با روسيه را بطور يکجانبه لغو کنيم.

ميخائيل ساکاشويلی می گويد، بگذاريد بازرگانان روس به گرجستان بيايند. سرمايه گذاری کنند، اشتغال ايجاد کنند و درآمد حاصل از آن را از گرجستان خارج کنند.

رييس جمهوری گرجستان می گويد: ما از رابطه اقتصادی با روسيه استقبال می کنيم. ما هرگز مرزهايمان را به روی گردشگران و سرمايه گذاران روسيه نبستيم. من بر اين باورم که در کشوری که فعالانه در حال توسعه است، جايی برای تانک وجود ندارد.

با اين حال آقای ساکاشويلی در پارلمان آن کشور گفت، انگيزه الحاق به اتحاديه اروپا و ائتلاف بين المللی ناتو بر خواست های ديگر اولويت دارد.

از سوی ديگر، به نظر می رسد با پيروزی پيش بينی شده ولادمير پوتين در انتخابات رياست جمهوری روسيه در روز چهارم مارس، تغيير اساسی در روند بهبود روابط با گرجستان ديده نشود. گرجستان با اقتصاد ۵ ميليارد دلاری نياز بيشتری به روسيه دارد که اقتصادش از مرز ۲ تريليون دلار گذشته است.

XS
SM
MD
LG