لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

گرجستان میزبان رزمایش نظامی مشترک با آمریکا و دیگر متحدان


عکس آرشیو
عکس آرشیو

در گرجستان، یک رزمايش بزرگ نظامی دو هفته ای آغاز شده است که علاوه بر ارتش این کشور نيروهای نظامی آمریکا، بريتانيا، آلمان، ترکيه، اوکراين، اسلوونی، و ارمنستان نیز مشارکت دارند.

این رزمایش در آستانه سفر روز دوشنبه مايک پنس، معاون رياست جمهوری آمريکا به گرجستان شروع شده است که با هدف ديدار و تبادل نظر با مقام های گرجستان انجام می گیرد.

رزمايش بزرگ ارتش گرجستان موسوم به «شريک شايستۀ ۲۰۱۷» همراه با آرايش نظامی کشورهای متحد، متشکل از حدود ۲۸۰۰ نيروی نظامی از آمريکا، آلمان، بريتانيا، ترکيه، و سه کشور ديگر از جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق و روسيۀ کنونی شامل اسلوونی، اوکراين، و ارمنستان است.

ايالات متحده نمونه ای از واحد های پياده نظام مکانيزۀ خود شامل چند ماشين زره‌پوش بردلی و تانک های آبرامز را برای شرکت در اين رزمايش به گرجستان اعزام کرده است.

اين سومين بار است که چنین رزمايشی در گرجستان برگزار می شود، حرکتی که موجب نگرانی روسيه است، بويژه که گفته می شود رزمايش امسال از دو دفعۀ قبلی به مراتب وسيعتر و گسترده تر است. اما روسيه هنوز در اين مورد اظهار نظری نکرده است.

روسيه همواره هشدار داده است که اين تحرکات ثبات منطقه را بر هم می زند در حاليکه اوکراين و آمريکا هم همواره اين انتقاد را رد کرده اند.

روسيه و گرجستان در سال ۲۰۰۸ به خاطر جدا شدن اوستيای جنوبی با يکديگر وارد جنگ شدند. مسکو هنوز با حمايت تسليحاتی از نيروهای جدايی‌خواه منطقه، به ديدگاه های جدايی خواهانه در منطقۀ آبخاز دامن می زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG