لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

انتخاب مارگویلاشویلی به ریاست جمهوری گرجستان


ائتلاف حاکم بر گرجستان با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری موقعیت خود را در حکومت بر این کشور تحکیم کرد.
تامار ژاوانیا رئیس کمیسیون انتخابات گرجستان که مسئول اعلام نتایج انتخابات است به رسانه ها گفت «گئورگی مارگویلاشویلی ۶۲.۹ درصد آرا را به دست آورده است. این نتیجه از شمارش بیش از ۹۰ درصد صندوق های رای بدست آمده است.
نفر دوم فقط ۲۲ درصد آرا را کسب کرده است.

ائتلاف جدید رئیس جمهوری کنترل بر پارلمان کشور را حفظ می کند، در حالی که کشور به سوی نظام جدیدی می رود که بیشتر قدرت و مسئولیت های اجرایی رئیس جمهوری به نخست وزیر واگذار می شود. ایوانیشویلی نخست وزیر فعلی تعهد کرده است ظرف چند هفته از کار کناره گیری کند، تا نامزد جدیدی برای این مقام معرفی شود.

مارگویلاشویلی گفته است به تلاشهای ساکاشویلی در نزدیکی به غرب - از جمله تلاش برای پیوستن به پیمان دفاعی ناتو و اتحادیه اروپا - ادامه می دهد. او همچنین خواهان بهبود روابط با روسیه است، که در جنگ کوتاهی در سال ۲۰۰۸ به تیرگی انجامید.

مقامهای اتحادیه اروپا نگرانی خود را از احتمال دستگیری ساکاشویلی رئیس جمهوری فعلی - بعد از اتمام دوره اش - ابراز داشته اند. تعدادی از مقامهای سابق گرجستان، از جمله نخست وزیر سابق، از سال گذشته در زندان به سر می برند. روز دوشنبه نیز دادگاهی باخو آخالایا وزیر دفاع سابق را به زندان محکوم کرد.

مارگویلاشویلی به اسوشیتدپرس گفت ساکاشویلی احتمالاً مورد سوال واقع خواهد شد.
ساکاشویلی در دوران ریاست جمهوری خود اصلاحات اقتصادی گسترده ای انجام داد و تلاش نمود با فساد مبارزه نماید. دوران ریاست جمهوری او همچنین شامل جنگ با روسیه و اتهامهایی مبنی بر نقض حقوق بشر از سوی دولت بود.

دیوید باکرادزه که از سوی حزب ساکاشویلی نامزد ریاست جمهوری شده بود، روز دوشنبه شکست در انتخابات را پذیرفت و پیروزی مارگویلاشویلی را به وی تبریک گفت.
ناظران انتخابات جریان رای گیری را ستودند و سازمان امنیت و همکاری اروپا روز دوشنبه انتخابات را «شفاف و مثبت» ارزیابی کرد.
XS
SM
MD
LG