لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

ملوان عکس تاریخی «بوسه» از دنیا رفت


«جرج مندونسا» ملوان نیروی دریایی ارتش آمریکا که با عکس مشهور «بوسه» که در سال ۱۹۴۵ در میدان تایمز نیویورک گرفته شد به شهرت رسید، در ۹۵ سالگی از دنیا رفت.

این عکس که نماد پایان جنگ جهانی دوم است توسط «آلفرد آیزنشتت» گرفته شد و نخستین بار در مجله «لایف» چاپ شد.

آقای مندونسا ادعا کرد ملوانی که در این عکس است خودش است و بعدها به لطف فن آوری های شناسایی چهره مشخص شد ادعای او درست است.

عکس «بوسه» در روز چهاردهم ماه اوت سال ۱۹۴۵؛ کمی پس از اعلام خبر شکست ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم گرفته شد. خبر در خیابانهای نیویورک پیچیده بود و مردم از پیروزی در جنگ شادمان بودند.

بسیاری تصور می کردند زوج در حال بوسه یکدیگر را می شناسند اما اینطور نبود. دهه ها پس از انتشار عکس، «گرتا فریدمن» به عنوان زنی که بوسیده می شود شناسایی شد. خانم «فریدمن» از نجات یافته های هولوکاست بود که در اتریش بزرگ شده بود. او هنگام گرفتن این عکس، ۲۱ ساله بود و به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول کار بود.

آقای مندونسا در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۵ با شبکه خبری «سی ان ان» داشت گفت آن روز با دختری به نام «ریتا پتری» قرار داشت. آنها خبر را زمانی که در سینما بودند شنیدند. پس از آن، در رستورانی به مناسبت پیروزی در جنگ، مشروب خوردند و به میدان تایمز رفتند. در آنجا، مندونسا ۲۲ ساله ، این زن جوان را دید و گمان کرد پرستار است.

مندونسا می گوید از آنجایی که پرستاران فداکار در جنگ را دیده بود، برای تشکر زن جوان را در آغوش کشید و بوسید.

خانم فریدمن این عکس را بیست سال بعد دید و خودش را شناخت. او، این بوسه را «بوسه پیروزی» خواند و گفت بوسه، عاشقانه نبوده است.

«گرتا فریدمن» در سال ۲۰۱۶ و زمانی که ۹۲ سال داشت در ریچموند ویرجینیا از دنیا رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG