لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

جورج کلونی در تلاش برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در سودان


Shirley MacLaine and Jack Black in a scene from "Bernie" (Photo courtesy Millennium Entertainment)
Shirley MacLaine and Jack Black in a scene from "Bernie" (Photo courtesy Millennium Entertainment)

گروه حقوق بشری علیه کشتارهای جمعی که به همت جورج کلونی بازیگر سرشناس هالیوود پایه گذاری شده است، روز سه شنبه اعلام کرد که با همکاری شرکت اینترنتی گوگل و سازمان ملل متحد وبا استفاده از یک سیستم ماهواره ای، مرزهای سودان شمالی و جنوبی را زیرنظر خواهد گرفت تا پس از رفراندومی که ماه آینده در این کشورانجام خواهد شد از وقوع جنگ های داخلی تازه در این کشورجلوگیری کند.

جورج کلونی مخارج کارگزاری این سیستم ماهواره ای که «سنتینال پراجکت» Centinal Project خوانده می شود را تقبل کرده است. این ماهواره با ارسال تصاویری از منطقه به صورت شبانه روزی این تصاویر را به یک سیستم بررسی و تجزیه و تحلیل به ویژه مسائل حقوق بشری در هاروارد منتقل می کند.

تصاویر ارسالی ماهواره ای و تجزیه تحلیل ها، حضور هرگونه حرکتی در رابطه با لشگرکشی ، ارسال قوای نظامی یا برخورد با غیرنظامیان را برجسته می کند، سازمان ملل بلافاصه گزارشی از آن را منعکس کرده و گوگل هم نتایج آن را روی اینترنت منعکس می سازد.

جورج کلونی در این مورد می گوید:«ما می خواهیم افرادی که به فکر طرح های تازه نسل کشی و جنایت های جنگی دیگری هستند بدانند که جهان چشم بر آن ها دوخته است و هر حرکت آن ها را زیر نظر دارد. جنایتکاران جنگی در تاریکی به کار خود ادامه می دهند اما انجام این جنایات زیر نورافکن رسانه ها کار آن ها را به مراتب مشکل تر می سازد.»

جورج کلونی و دیگر دست اندرکاران این ابتکار تازه معتقدند آثار و علائم هشدار دهنده اولیه می تواند ازعواقب وخیم و خطرناک بعدی جلوگیری کند.

گمان می رود که با رفراندمی که در روز٩ ژانویه ٢٠١١ در جنوب سودان برگزار خواهد شد یک بار دیگر جنگ های داخلی میان سودان شمالی و جنوبی از سر گرفته شود. این رای گیری نتیجه قرارداد صلحی است که در سال ٢٠٠٥ به نزاع و کشمکش های ٢١ ساله ای که بیش از دو میلیون کشته و میلیون ها تن بی خانمان برجای گذاشت پایان بخشد.

دست اندرکاران این پروژه بشردوستانه اعلام کردند که «ماهواره پروژه سنتینال» از امروز(چهارشنبه ٢٩ دسامبر) روی اینترنت کارخود را آغاز خواهد کرد. www.satsentinel.org.

XS
SM
MD
LG