لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۲

سایت معرفی اشعار رپ، گوگل را به سرقت ترانه‌ها متهم کرد


آرشیو - دفتر مرکزی گوگل در شهر «مانتین ویو» کالیفرنیا
آرشیو - دفتر مرکزی گوگل در شهر «مانتین ویو» کالیفرنیا

در دو سال اخیر، وقتی نام یک ترانه را در «گوگل» جستجو می کنید، علاوه بر نتیجه جستجو، مثل لینک به ترانه یا موزیک ویدیوی آن، شعر (متن) ترانه نیز به طور اتوماتیک در زیر آن می آید. ولی یک کمپانی به نام «جینیس میدیا» که تخصص آن در انتشار اشعار ترانه ها است، می گوید این اشعار از سایت آنها کپی شده اند.

سایت جینیس دات کام از سال ۲۰۰۹ صحنه ای برای معرفی اشعار آهنگ های رپ بوده، و به مرور سبک های موسیقی مختلف دیگر را نیز به سایت خود افزوده است. در این سایت دوستداران موسیقی علاوه بر یافتن اشعار ترانه های محبوب‌شان، می توانند با کاربران دیگر آنلاین چت کرده و ترانه ها را تفسیر کنند.

بنابه گزارش روزنامه «وال استریت جورنال»، جینیس میدیا، گوگل را متهم به سالها کپی کردن اشعار سایت خود کرده است.

جینیس میدیا با استفاده از راه های مختلف، از جمله استفاده از «تایپوگرافیکال واترمارک» یا به اصطلاح علامت یا نشانه چاپی روی متون و مقایسه آن ها با متون سایت گوگل، ثابت کرده است که آنها همه مو به مو از سایت آنها کپی شده اند. (توئیت بالا این مقایسه را نشان می دهد.)

ولی گوگل به وال استریت جورنال گفت که آنها حق استفاده از این اشعار را از شرکت «لیریک فایند اینک» گرفته اند و کار غیر قانونی نمی کنند. گوگل افزود آنها به حق چاپ احترام می گذارند و آن را خیلی جدی می گیرند.

این شکایت همزمان با تصمیم وزارت دادگستری آمریکا برای رسیدگی به مدیریت گوگل برای بی توجهی به قوانین ضد انحصار، شده است - که ظاهراً اولین بارشان نیست، اتحادیه اروپا سال گذشته شرکت گوگل را به اتهام نقض قوانین ضدانحصار ۵ میلیارد دلار جریمه کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG