لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

ادامه مذاکرات قدرت های جهان با جمهوری اسلامی در ارتباط با برنامه اتمی ايران


علی شيرزاديان: اگر گفت و گوها با قدرت های بزرگ به نتيجه نرسد ايران به غنی سازی اورانيوم ادامه خواهد داد

يک مقام جمهوی اسلامی گفت اگر گفت و گوهای راجع به برنامه اتمی ايران با قدرت های بزرگ به نتيجه نرسد ايران به غنی سازی اورانيوم ادامه خواهد داد.

علی شيرزاديان سخنگوی سازمان انرژی اتمی ايران روز دوشنبه درست ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات وين اين نظرات را در گفت و گو با راديو دولتی جمهوری اسلامی، ابراز داشت.

ديپلمات های آمريکا، فرانسه، روسيه و سازمان ملل متحد قرار است مذاکرات خود را با مقامات جمهوری اسلامی در مورد برنامه هسته ای ايران، ادامه دهند.
انتظار می رود کانون گفت و گوهای وين بر پيشنهاد ارسال اورانيوم ايران به روسيه و فرانسه برای تبديل به سوخت نيروگاه های اتمی، متمرکز باشد.

ديپلمات های غربی ارسال اورانيوم به خارج از ايران را بمثابه طرحی برای اعتماد سازی در نظر دارند چرا که غلظت اورانيوم غنی شده در زير سطح مورد نياز برای سلاح های هسته ای، قرار خواهد داشت.

ديويد ماکوفسکی تحليلگر مؤسسه واشنگتن برای سياست خاور نزديک می گويد که آمريکا بايد با ايران صحبت کند. او می گويد حتی اگر مذاکرات شکست بخورد، از آنجا که ايالات متحده تلاش خود را برای مذاکره انجام داده است، تحريم و گزينه های ديگر بيشتر مشروعيت خواهد داشت.
کنت پولاک تحليلگر سابق سيا می گويد تحريم ها ممکن است برای توقف غنی سازی اورانيوم در ايران، کافی نباشد. پولاک می گويد ايالات متحده بايد سعی برای منزوی کردن جمهوری اسلامی کند.

و يک مشاور ارشد مؤسسه بروکينگز توصيه ميکند که اثر بخشی تحريم ها توسط محاصره دريايی ايران، تقويت شود. مايکل اوهانون می گويد محاصره دريايی امکان وارد کردن بنزين را برای ايران، دشوار خواهد ساخت.

در خبری ديگر وزارت امور خارجه فرانسه می گويد قدرت های جهانی در تلاشند که توافق بر سر غنی سازی اورانيوم ايران در روسيه، هرچه سريعتر صورت گيرد. به گفته کريستين فاژ سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، مقام های آمريکا، روسيه و فرانسه علاقمندند که در نشست روز دوشنبه با ايران و کارشناسان سازمان ملل متحد بر سر غنی سازی اورانيوم ايران به توافقی دست يابند. بر اساس پيشنهاد مطرح شده، ايران می تواند تا پيش از پايان سال ميلادی جاری يک و دو دهم تن اورانيوم برای غنی سازی به روسيه ارسال کند.

XS
SM
MD
LG