لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

وزارت بهداشت آمریکا ارسال پستی آزمایشهای ژنتیک را ممنوع کرد


مقامات وزارت بهداشت آمریکا به یک کمپانی فعالیت های ژنتیک دستور داده اند که کیت های آزمایش ژنتیک را با پست برای مصرف کنندگان نفرستند.

وزارت بهداشت می گوید ارسال این بسته ها با پست ممکن است سبب به اشتباه افتادن مصرف کنندگان شود و نتایجی نادرست را از آزمایش ژنتیک آنها ارائه دهد. مسئولان بهداشتی آمریکا نگران آنند که با دریافت نتیجه این دست آزمایش های ژنتیک، برخی مصرف کنندگان به فکر درمان بیماری هایی بیافتند که اصلا به آنها مبتلا نیستند.

نام این کمپانی ژنتیک «۲۳ و من» است که ۵ سال است که کیت های آزمایش دی ان ای را به بهای ۹۹ دلار می فروشد و برای مشتریان می فرستد.

نام این کمپانی (۲۳ و من) اشاره ای به تعداد کروموزمهای دی ان ای انسان است که ۴۶ کروموزم هستند. این کمپانی می گوید ژن های بیش از ۴۷۵ هزار مصرف کننده را آزمایش کرده و به آنها کمک کرده که سابقه ژنتیک خود را دریابند و از بیماری هایی که ممکن است به آنها مبتلا باشند یا مبتلا شوند، آگاه شوند و اگر ممکن باشد، به درمان آنها بپردازند.

اما وزارت بهداشت می گوید گرفتن جواب مثبت از برخی تست هایی که این کیت به آنها مجهز است، ممکن است سبب اشتباه شود. ۲۳ و من از نوعی تست دی ان ای استفاده می کند که با استفاده از آب دهان ۲۴۰ رد پای ژنتیک را پیدا می کند که به مردم کمک می کند با بیماری ها یا نقایص جسمی شان آشنا شوند.

وزارت بهداشت آمریکا گفته است برخی زنان با گرفتن جواب مثبت از این کیت ها، نتیجه گرفته اند که ژن ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان پستان را دارند و بنابراین داوطلبانه زیر تیغ جراحی رفته اند تا پستان ها یا تخمدان هایشان را خارج کنند، و این، لزوما اقدام درستی نیست و در بسیاری از موارد، زیان آن بیش از منفعتش است.
XS
SM
MD
LG