لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

اوباما فروش سهام جنرال موتورز را ستود


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، فروش اوليه سهام کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز را آغاز فصل نوينی نه تنها برای اين کارخانه، بلکه برای صنعت اتومبيل سازی آمريکا خواند.

رئيس جمهوری آمريکا، شامگاه چهارشنبه گذشته، و يک روز پيش از عرضه سهام جنرال موتورز در بازارهای بورس آمريکا، با صدور بيانيه ای گفت پس از گذشت شانزده ماه از تاريخ ورشکستگی جنرال موتورز، عرضه اوليه سهام اين کارخانه ميتواند بدهی اين کارخانه به دولت را به نصف تقليل دهد.

پرزيدنت اوباما پشتيبانی و ارائه وام اضطراری به جنرال موتورز را تصميمی دشوار خواند، ولی گفت که اين اقدام در ايجاد کار، حفظ مشاغل، تولد مجدد اين کارخانه، که قلب صنعتی آمريکا بشمار ميرود، نقشی اساسی و حياتی داشت.

در خبری ديگر، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اتحاديه اروپا اعلام کرده است که از رشد بازسازی اقتصاد جهانی کاسته شده است، که عمدتاً ناشی از آهستگی بازسازی اقتصادی آمريکا و بحرانهای مالی اروپاست.

در تحولی ديگر، کارشناسان مالی بانک مرکزی و اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول آماده اند تا بررسی و ارزيابی های مالی خود را در مورد مشکلات سيستم بانکی ايرلند آغاز کنند. مقامات اتحاديه اروپا نگران هستند که بحران مالی ايرلند احتمالاً بر به اقتصادهای شکننده برخی از کشورهای عضو، مانند اسپانيا و پرتغال، نيز سرايت کند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه گفت که در صورت درخواست ايرلند، طرح نجات اتحاديه اروپا آماده است تا به اين کشور کمک کند. در اين حال، رئيس بانک مرکزی ايرلند ميگويد که انتظار ميرود ايرلند وام اضطراری اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول را بپذيرد که بالغ بر ده ها ميليارد دلار خواهد بود. ولی وزير بازرگانی ايرلند هشدار داده است که انتظار نمی رود در مورد بدهی اين کشور تصميمات فوری اتخاذ شود.

بازارهای بورس جهان از خبر آمادگی اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول در کمک به ايرلند استقبال کردند و روز پنج شنبه بازارهای بورس اروپا و آسيا روز پر رونقی را پشت سر گذاشتند. در دادوستدهای نيمروز بر ارزش سهام در بازارهای بورس آمريکا نيز افزوده است.XS
SM
MD
LG