لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

لاریجانی: دیپلمات های آلمانی خواستار آزادی دو روزنامه نگار آلمانی شدند


لاریجانی: دیپلمات های آلمانی خواستار آزادی دو روزنامه نگار آلمانی شدند
لاریجانی: دیپلمات های آلمانی خواستار آزادی دو روزنامه نگار آلمانی شدند

رییس مجلس شورای اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران شنبه گفت دیپلمات های آلمانی تقاضای آزادی دو روزنامه نگار آلمانی را که در بازداشت مقامات ایران قرار دارند کرده است.

دو شهروند آلمانی که با ویزای توریستی وارد ایران شده بودند، در ماه اکتبر گذشته هنگام مصاحبه با پسر سکینه آشتیانی، زنی که به اتهام خیانت به همسر و قتل وی محکوم به سنگسار شده است، در شهر تبریز دستگیر شدند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران که شنبه با خبرنگاران داخلی صحبت می کرد در مورد درخواست آزادی این دو روزنامه نگار آلمانی از جانب مقامات آلمانی گفت:

«این پرونده یک مسیر قانونی دارد که باید طی شود.» ولی آقای لاریجانی نام دیپلمات های آلمانی را ذکر نکرد و افزود «این دو نفر به عنوان روزنامه نگار وارد ایران شدند ولی کاری به جز خبرنگاری انجام داده و قانون خبرنگاری را زیر پا گذاردند.»

رییس مجلس شورای جمهوری اسلامی افزود وی به مقامات آلمانی اطمینان داده که سعی خواهد کرد در روند پرونده تسریع شود و به محض تکمیل پرونده درباره آنها تصمیم گرفته خواهد شد.

علی لاریجانی همچنین در این جلسه خبری ضمن صحبت درباره مذاکرات اخیر میان اعضای دایمی شورای امنیت، ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان با جمهوری اسلامی گفت ما صریحاً اعلام کردیم که مذاکره درباره غنی سازی اتمی ممنوع است. آقای لاریجانی این مطالب را در حالی به خبرنگاران گفت که مقامات گروه ۱+۵ اعلام کردند ۷۵ درصد مذاکرات ژنو با جمهوری اسلامی بر سر غنی سازی اتمی آن دولت بوده است.

آقای لاریجانی همچنین گفت مذاکرات ژنو از جانب ایران استقبال شده و خواستار ادامه همین رویکرد از جانب گروه ۱+۵ شد.

گری سیمور، هماهنگ کننده کنترل تسلیحاتی کاخ سفید روز جمعه گفت دولت پرزیدنت اوباما و متحدان اروپایی آن آماده اند در صورت عدم انجام خواسته بین المللی از جانب ایران تحریم های بیشتری علیه آن دولت اعمال کنند و افزود آمریکا و متحدانش به ادامه فشار تحریم های کنونی و گسترش آنها علیه جمهوری اسلامی و علیه بلند پروازی های اتمی آن دولت تا زمان همکاری آن ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG