لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

انتقاد شورای همکاری خليج فارس از ايران


انتقاد شورای همکاری خليج فارس از ايران
انتقاد شورای همکاری خليج فارس از ايران

شورای همکاری خليج فارس در نشست تازه خود که در روز سه شنبه در رياض گشايش يافت بار ديگر دخالت های ايران در مسائل داخلی کشورهای منطقه را مورد انتقاد قرار داد.

روابط ايران و کشورهای عرب حوزه خليج فارس به تازگی و به ويژه به دنبال حضور نيروهای عربستان و امارات در بحرين برای کنترل نا آرامی ها، دچار تنش شده است. اين کشورها تهران را متهم می کنند که با تحريک نا آرامی ها در منطقه تلاش می کند کشورهای خليج را بی ثبات کند.

ايران می گويد از بحرين حمايت معنوی می کند اما در امور داخلی آن مداخله نمی کند.

در اجلاس روز سه شنبه شورا، علاوه بر مسائل مربوط به بحران يمن و ليبی، درخواست عضويت دو کشور پادشاهی اردن و مراکش مورد بررسی شورا قرار گرفت و تقاضای عضويت اين دو کشور با استقبال روبرو گشت.

عبدالطيف زيانی، دبير کل شورا، اظهار داشت «رهبران شورای همکاری خليج فارس از درخواست کشور پادشاهی هاشمی اردن و همچنين پادشاهی مراکش به عضويت در شورا استقبال کردند و از وزرای خارجه آن دو کشور خواسته اند وارد مذاکره شوند تا پروسه انجام الحاق دو کشور را تکميل کنند.»

تحليلگران سياسی می گويند هدف از پذيرش اين دو کشور پادشاهی به شورا تلاش برای ايجاد يک جبهه متحد به منظور مقابله با موج نا آرامی های در حال گسترش در منطقه است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کويت، بحرين، عمان و قطر اعضای فعلی اين شورا هستند.

XS
SM
MD
LG