لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

اسرائيل تحقيقاتی را در مورد حملۀ کُماندوهای اين کشور به کشتی امداد غزه آغاز کرده است


تحقيقاتِ اسرائيل در مورد رويدادِ کشتی امداد غزه در حالی صورت می گيرد که اعتراض های جهانی به حمله ای که منجر به مرگ ۹ غير نظامی شد، هنوز ادامه دارد. اين اعتراض ها باعث شده است که در داخل اسرائيل نيز پرسش هايی در مورد ادامۀ محاصرۀ سه سالۀ غزه، مطرح شود.

انتقادهای بين المللی در مورد حملۀ هفته گذشتۀ اسرائيل به کشتی امدادی که قصد شکستن محاصر غزه را داشت، ادامه دارد. اما اسرائيل در موضع خود مبنی بر ادامۀ محاصرۀ اين منطقه سرسختانه ايستاده است. اسرائيل معتقد است جهان موضع اين کشور را درک نمی کند. نخست وزير اسرائيل جهانيان را به دورويی و نتيجه گيری سريع و جانبدارانه، متهم می کند.

اسرائيل انتقال تجهيزات و مواد غير نظامی مانند سيمان را که ممکن است استفاده های نظامی داشته باشد به غزه منع کرده است. آمريکا، اتحاديه اروپا و کشورهای ديگر منتقد اين سياست اسرائيل هستند.

«دوره گوليد» مشاور پيشين نخست وزير اسرائيل معتقد است اسرائيل با مشکل روبرو ست. وی می گويد حماس، نيروهايی که کنترل نوار غزه را برعهده دارند، بخشی از شبکۀ جهانی اخوان المسلين و متحد ايران است. اين گروه به اسرائيل موشک پرتاب کرده و خواهان نابودی اسرائيل است و به گفتۀ وی حماس سرِ سوزنی در ايدئولوژی خود تغيير ايجاد نکرده است. مشاورِ پيشين نخست وزير اسرائيل می گويد «در چنين شرايطی گزينۀ اسرائيل چيست؟ آيا اسرائيل بايد به حماس اعتماد کند؟»

مدت ها پيش از حملۀ کماندوهای اسرائيلی به کشتی امداد غزّه برخی در اسرائيل مخالف ادامۀ محاصرۀ غزه بودند. يکی از اين شخصيت ها «شلومو بروم» ژنرالِ بازنشستۀ ارتش اسرائيل می گويد محاصره زمانی کارساز است که طرف مقابل چيزی برای از دست دادن داشته باشد. اگر سياست ما اين است که حماس را در کنجی قرار داده و در شرايطی قرار دهيم که چيزی برای از دست دادن نداشته باشد، اين سياستِ غير مؤثری است.

در حال حاضر بخش عمده ای از محموله های کشتیِ امداد در ترمينال های اسرائيلی است و حماس اجازۀ انتقال اين محموله ها را به داخل غزه نمی دهد.

سازماندهندگان کشتی امداد می گويند هدف نهايی آنها جلب توجه جهانی به محاصره غزه بود و نه لزوماً پايان دادن به اين محاصره. يکی از سازماندهندگان می گويد با جلب توجه جهانيان ما به داوطلبان، بودجه و امکانات بيشتری، از جمله به کشتی های بيشتری دسترسی پيدا خواهيم کرد.

در همين حال کارشناسانی مانند ژنرال «بروم» معتقدند واقعۀ هفتۀ گذشته به نفع فعالان صلح و حماس تمام شد و نهاد های مختلفی از جمله هلال احمر ايران اعلام کرده اند قصد دارند کشتی های امدادی را به غزه اعزام کنند. چالش اسرائيل در مورد محاصره غزه همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG