لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

کاهش نرخ بيکاری در نوار غزه


کاهش نرخ بيکاری در نوار غزه
کاهش نرخ بيکاری در نوار غزه

آژانس کار و امداد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش جديد خود اعلام کرده است، روند اقتصاد نوار غزه که در سالهای اخير به دليل محاصره های اقتصادی اسراييل از حرکت باز مانده بود، در نيمه اول سال ۲۰۱۱ رشد قابل ملاحظه ای داشته است. بر اساس اين گزارش، نرخ بيکاری در نوار غزه، از ۴۵ درصد به ۳۳ درصد کاهش پيدا کرده است.

بسياری از جوانان ساکن نوار غزه اين روزها به مدد تونلهای زيرزمينی که از آنها برای قاچاق استفاده می شود و هميشه با سرزنش دولت اسراييل مواجه بوده، برای خود کسب و کاری جور کرده اند.

محمد شام، ساکن نوار غزه که از ۴ سال پيش بيکار بوده و اکنون ۳۸ سال دارد، می گويد: ما فقط شش ماه است که داريم کار می کنيم، از وقتی ساختمان سازی شروع شده، کار پيدا کرده ايم. قبل از اين کار نداشتيم چون غزه محاصره بود، نه کار وجود داشت نه هيچی. ما اصلاً اميدوار نبوديم بتوانيم کار پيدا کنيم تا اينکه اين پروژه ساختمان سازی را سازمان ملل شروع شد.

صدها نمونه از اين تونلها در زيرزمينهای شنی مرز نوار غزه اقتصاد فلج منطقه را دوباره به راه انداخته اند. بر اساس گزارش جديد آژانس کار و امداد سازمان ملل متحد، با آزاد شدن ورود سيمان به نوار غزه، بخش ساختمان سازی به سرعت در حال رشد است.

دولت اسراييل در حال حاضر در صورتی اجازه می دهد مصالح ساختمانی به نوار غزه وارد شود که فقط برای احداث واحدهای مسکونی و مدارس مورد استفاده قرار گيرد.

اخيراً نيز اسراييل برای بازسازی بعضی از کارخانه هايی که در جريان عمليات نظامی اسراييل در سال ۲۰۰۹ از بين رفتند، با ورود بعضی از کالاها به ميزان محدود موافقت کرده است.

طبق اين گزارش، همين امر باعث شده است تا در نيمه اول سال ۲۰۱۱ با بوجود آمدن ۴۷ هزار شغل، حدود ۲۳۷ هزار و ۴۸۰ نفر صاحب کار شوند، و جهش بزرگی در کاهش نرخ بيکاری بوجود بيايد.

معاملات زيرزمينی در نوار غزه رونق دارد. در ماه سپتامبر گذشته از طريق کِرِم شالوم اسراييل، ۴۶ هزارو پانصد تن کالا به نوار غزه رسيد در حاليکه از طريق تونلهای زيرزمينی ۹۰ هزار تن کالا وارد شد.

ميزان سيمان وارداتی از طريق کرم شالوم اسراييل حدود ۹ هزار تن و از تونلهای زيرزمينی ۹۰ هزار تن است.

گزارش آژانس کار و امداد سازمان ملل متحد می گويد نوار غزه از لحاظ نرخ بالای بيکاری هنوز يکی از نگران کننده ترين مناطق جهان تلقی می شود. بر اساس آمار در حال حاضر جمعيت حاشيه باريک ساحلی غزه به يک ميليون و هفتصد هزار نفر می رسد.

XS
SM
MD
LG