لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

نقاشی روی خانه های فلزی فلسطینی ها


هنرمندان فلسطینی خانه های موقتی ساکنان غزه را که گاه با حلبی ساخته شده، نقاشی می کنند، به این امید که به زندگی بی رنگ فلسطینیانی که در جنگ اسرائیل و حماس خانه خود را از دست داده اند، جلوه و رنگی دهند.

با پایان جنگ ۵۰ روزه اسرائیل و حماس در نوار غزه، برخی از فلسطینیان مجبورند در خانه های فلزی موقتی زندگی کنند. هنرمندان فلسطینی ولی بی کار ننشسته اند و دیوار های این خانه ها را نقاشی می کنند تا روحی به این خانه های موقتی بدمند.
دالیا عابد الرحمان هنرمند فلسطینی می گوید: «ما فکر کردیم این کانتینرهای سفید که مردم در آنها زندگی می کنند شبیه قبر است. در نتیجه می خواهیم یک محیط شاد ایجاد کنیم.»

برغم پایان جنگ و کمک های بین المللی از جمله ۵ میلیارد دلار اعطایی ایالات متحده هنوز برای این فلسطینیان خانه ای ساخته نشده است.

ایمان ابوقبلان، هنرمند فلسطینی می گوید: «بعد از جنگ اخیر مردم خیلی غمگین هستند و خرابی در غزه بسیار زیاد است. در نتیجه ما این کار را در غزه برای به چالش گرفتن اشغال انجام می دهیم تا به اشغالگر بگوییم هر کاری که بکنی ما زنده ایم و به زندگی ادامه می دهیم.»

نظمیه ابو ریاله ساکن غزه می گوید این کار «شاید بچه ها را خوشحال کند، ولی ما از این زندگی خسته شده ایم. وقتی به خانه ام و محله ای که در اون زندگی می کردم بروم، آن وقت شاید خوشحال بشوم.»

به گفته مقام های فلسطینی بازسازی غزه نزدیک به ۸ میلیارد دلار و بازسازی ۱۷ هزار خانه که در بمباران اسراییل نابود شده ۲.۵ میلیارد دلار هزینه دارد.

خلاقیت هنرمندان جوان فلسطینی ولی مایه دلگرمی ساکنان غزه است. احمد الطلبانی ساکن غزه می گوید: «خوشحالم که جوانان خلاقی داریم که می توانند ایده هایشان را عملی کنند. حتی اگر یک تصویر یا نقاشی باشد.»

XS
SM
MD
LG