لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۲۰

اسراییل محاصره غزه را کاهش می دهد


اسراییل موافقت کرده است از شدت محاصره نوار غزه بکاهد و اجازه دهد کمک های انسانی بیشتری به آنجا وارد شود.

سخنگوی دولت گفت طرحی که روز پنجشنبه تصویب شد اجازه خواهد داد کالاهای بیشتری به غزه برسد و جریان ورود مصالح و تدارکات برای پروژه های غیر نظامی زیر نظارت بین المللی افزایش پیدا کند. او گفت موادی که می تواند برای ساختن اسلحه به کار رود همچنان ممنوع خواهد بود.

مقامات حماس در غزه، و تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی، هر دو اقدام اسراییل را رد کردند و آن را کافی ندانستند.

یک سخنگو در نوار غزه موافقت اسراییل را تبلیغاتی نامید و رد کرد.

مقامات فلسطینی می گویند تغییرات اجازه خواهد داد بیش از ۱۰۰ قلم کالا وارد غزه شود، اما آنها هنوز خواهان لغو کامل محاصره هستند.

در این میان، جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، برای از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم صلح بین اسراییل و فلسطینیان به منطقه بازگشته است.

او روز پنجشنبه با اهود باراک وزیر دفاع اسراییل ملاقات کرد. پیش از از این دیدار تمام طرف ها را تشویق کرد از رویارویی بیشتر پرهیز کنند.

از سوی دیگر، بشار اسد رییس جمهوری سوریه، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت حمله مرگبار ماه گذشته اسراییل به کشتی های حامل کمک برای غزه هر شانسی را برای برقراری صلح در آینده ای نزدیک از بین برده است.

روز چهارشنبه، کمیسیون ویژه ای که اسراییل برای تحقیق درباره حمله تشکیل داده است نخستین جلسه خود را برگزار کرد. جیکوب تورکل، قاضی بازنشسته دیوان عالی اسراییل گفت امیدوار است کمیسیون تحقیقات را هر چه زودتر تکمیل کند.

دولت ترکیه نیز کمیته ای برای تحقیق درباره حمله ۳۱ ماه مه تشکیل داده است. وزیر امور خارجه ترکیه گفت کمیسیون ابعاد ملی و بین المللی حمله را ارزیابی خواهد کرد و زمینه را برای انجام تحقیقات بین المللی احتمالی آماده خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG