لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

سفر هیات بلندپایه تشکیلات خودگردان به غزه برای برای گفت‌وگو با حماس


ورود نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی به نوار غزه
ورود نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی به نوار غزه

پس از یک دهه دوری و دشمنی دو گروه رقیب فلسطینی، حماس و جنبش فتح، روز دوشنبه با ورود هیاتی از مقام های ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی به نوار غزه، با هدف مصالحه و گفتگو با حماس برای تشکیل یک دولت وحدت ملی، روزنه امیدی بویژه برای بهبود وضعیت ساکنان نوار غزه باز شد.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی تنها دقایقی پس از ورود به غزه به گروهی از مقام های جنبش فتح و حماس گفت، وحدت ملی تنها راه رسیدن به یک کشور مستقل فلسطینی است.

رامی حمدالله اضافه کرد «ما یک بار دیگر به غزه آمده ایم، به این بخش از سرزمین محبوبمان، برای مصالحه و آشتی ملی، برای پایان دادن به پیامدهای ناشی از شکاف، و برای بازسازی نوار غزه با آهنگی حساب شده و پایدار.»

گروه حماس که از سال ۲۰۰۷ میلادی پس از بیرون راندن عوامل فتح کنترل نوار غزه را در دست گرفت، اخیرا در یک چرخش مهم برای انتقال کامل زمامداری غزه به نخست وزیر تشکیلات خودگردان و مصالحه با جنبش فتح و رهبر آن، محمود عباس، اعلام آمادگی کرد.

مصالحه حماس با فتح اما به گفته مخیمر ابوسعده، استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر، پیچیده خواهد بود.

به عقیده ابوسعده «موانع زیادی در مسیر مصالحه فلسطینیان قرار دارد. موانعی نظیر پرسنل حماس در غزه، موضوع تامین امنیت، و این که چه کسی کنترل امنیتی را برعهده خواهد داشت؟ مشکل شبه نظامیان فلسطینی، تکلیف ده ها هزار سرباز جنبش مقاومت حماس چه خواهد شد؟ جهاد اسلامی و دیگر گروه های فلسطینی که می توانند تهدیدی برای آینده مصالحه فلسطینی تلقی شوند.»

تلاش های قبلی در جهت مصالحه و آشتی گروه های فلسطینی همواره به بن بست رسیده است، چون حماس به رغم خواست اسرائیل و جامعه بین المللی هیچگاه به خلع سلاح، محکوم کردن خشونت و به رسمیت شناختن موجودیت کشور اسرائیل تن در نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG