لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

خانه ساخت «آنتونی گائودی» معمار بزرگ اسپانیایی به موزه تبدیل شد


بنای «کازا ویسنس» نخستین بنای ساخت گائودی است.
بنای «کازا ویسنس» نخستین بنای ساخت گائودی است.

آنتونی گائودی معمار بزرگ کاتالونیایی که در سال ۱۸۵۲ متولد شده و از برترین معماران دو قرن گذشته به شمار می رود، در سال ۱۸۸۳ شروع به ساختن بنایی کرد که دو سال به طول انجامید.

این بنا که نامش را «کازا ویسنس» گذاشت نخستین خانه ای بود که گائودی طراحی کرد. در بارسلون کاتالونیا واقع شده و یکی از مهم ترین کارهای معمار برجسته به شمار می رود.

کازا ویسنس از آن زمان تا کنون یک خانه مسکونی بود. در ابتدا گائودی آن را با هدف ساخت یک ویلای تابستان طراحی کرد. در دهه ۱۹۲۰تبدیل به ۳ آپارتمان کوچک شد. بعد دوباره تبدیل به یک خانه شد و در یک قرن گذشته به همان صورت باقی مانده بود. در سال ۲۰۰۵ میلادی کازا ویسنس در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در سال ۲۰۱۴توسط شرکت «مورا بانک»خریداری شد و تا کنون تحت بازسازی بوده است.

قرار است این بنا به صورت موزه بازگشایی شود. یک شرکت معماری تحول این خانه مسکونه به موزه را بر عهده گرفته.

مدیران شرکت «آنتونیو مارتینز لاپنیا» و «الیساس تورز» می گویند «گائودی در کازا وینسنس دنیای تمثلی ای را به وجود آورد که هم در آن زمان باب روز بود و هم بسیار شخصی. در کل این بنا نشان دهنده آزادی خلاقیتی است که نماد تمامی آثار بعدی او شد.»

گائودی به دلیل سبک مدرنیسم در معماری هایش شهرت داشت. جنبشی که همزمان با جستجوی هویت مردم کاتالونیا در اسپانیا بود. و همچنین همزمان با ترویج سبک «آرت دکو» در دنیا.

موزه کازا وینسنس پاییز ۲۰۱۷ به روی عموم باز خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG