لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۲۱

گيتس: تحریم های علیه ایران ممکن است جلوی برنامه هسته ای جنجال برانگیز ایران را بگیرد


رابرت گيتس وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که تحریم های علیه ایران ممکن است کارساز بوده و جلوی برنامه هسته ای جنجال برانگیز ایران را بگیرد.

آقای گیتس گفت ایران تلاش های بسیاری برای جلوگیری از تصویب قطعنامۀ تحریمی جدید انجام داده است. وزير دفاع آمريکا افزود که تصور نمی کند که اگر این قطعنامه بی تأثیر بود، ایران تا این حد برای مقابله با آن تلاش می ورزيد.

امّا ایران در روز پنجشنبه تهدید کرد در صورت تصویب قطعنامۀ تحریمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از توافق هسته ای اخیر با برزیل و ترکیه خارج خواهد شد.

محمدرضا باهنر نایب ريیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه احتمالاً در آینده ای نه چندان دور قطعنامۀ تحریمی چهارم علیه ایران صادر می شود گفت در صورت تصویب این قطعنامه دیگر تعهدات جمهوری اسلامی در مورد بیانیه اخیر و خروج سوخت از کشور کلاً منتفی می شود و ایران تحرکات خود را برای تولید سوخت ۲۰ درصدی، آغاز خواهد کرد.

روز پنچشنبه همچنین لوئیز ایناسیو لولا د سیلوا رئیس جمهوری برزیل خواهان راه حلی صلح آمیز برای بحران هسته ای ایران شد و گفت ایران نشان داده که حاضر به مذاکره است. آقای دسیلوا پس از بازگشت از سفرهای یک هفته ای خود گفت که با رفتن به ایران، پس از نشست ۱۸ ساعته و همچنین دو سفر وزیر امور خارجه برزيل به ایران، موفق شد تهران را راضی به کاری کند که شورای امنیت ۶ ماه پیش خواهان آن بود. رئیس جمهوری برزیل افزود برخی کشورها نمی خواستند ایران پیشنهادی را که پیش از این خود مطرح کردند، بپذیرد، و اکنون به اندازه کافی برای این توافق ارزش قائل نیستند.

در همين حال مقام های آمریکایی توافق اخیر ایران با ترکیه و برزیل را تاکتیکی برای وقت کشی می بینند و این هفته پیش نویس قطعنامۀ تحریمی علیه ایران را به شورای امنیت ارائه دادند. پیش از این شورای امنیت در سه قطعنامۀ تحریمی ایران را از غنی سازی اورانیوم منع ساخته است. اما این قطعنامه ها جلوی فعالیت های غنی سازی ایران را نگرفته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد در صورتیکه همه چیز طبق برنامه پیش رود، نیروگاه بوشهر تا دو ماه دیگر، ماه اوت میلادی، آغاز به کار خواهد کرد. سرگئی کرینکو تأکید کرد قطعنامۀ تحریمی که اعضاء شورای امنیت در حال بررسی آن هستند، بر افتتاح نیروگاه بوشهر تأثیری نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG