لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۱۱

رابرت گیتس درباره کمک های تهران به طالبان، به جمهوری اسلامی هشدار داد


رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا که اکنون در کابل به سر می برد درباره کمک به طالبان، به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد.

وزیر دفاع آمریکا گفت ایران باید بفهمد که واکنش آمریکا چیزی نخواهد بود که «ایران دوست داشته باشد حتی به آن فکر کند.»

رابرت گیتس تهران را به انجام بازی دوجانبه در افغانستان یعنی دوستی با دولت افغانستان و در عین حال تلاش برای تضعیف آمریکا، متهم کرد.

پنتاگون کمی بعد درباره سخنان گیتس گفت، وزیر دفاع آمریکا تنها به اقدامات آمریکا که در داخل افغانستان انجام می شود اشاره می کرد و مقصود او رویارویی گسترده تر با ایران نبوده است.

رابرت گیتس همچنین گفت سربازان افغانی و بین المللی در افغانستان «نبرد سختی» در پیش دارند.

آقای گیتس که روز دوشنبه با خبرنگاران سخن می گفت دستاوردهای اخیر ناتو، از جمله پاکسازی مارجه، شهر تحت تصرف طالبان را ستود. هنگامی که از وزیر دفاع آمریکا درباره دستگیری اخیر فرماندهان ارشد طالبان در پاکستان و تأثیر آن بر جنگ افغانستان پرسیده شد، آقای گیتس درباره «روزهای سخت در پیش» هشدار داد.

او گفت به شکل کلی وضعیت افغانستان جدی باقی می ماند اما وخیم تر نمی شود.

ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان می گوید نیروهای ائتلاف در جنوب این کشور به تدریج طی ماه های آینده برای تأمین امنیت قندهار، شهری کلیدی در مخفی گاه های سنتی طالبان در جنوب، پیش خواهند رفت.

ژنرال مک کریستال می گوید برعکس عملیات مارجه، عملیات امنیتی قندهار با ورود نیروهای بیشتر آمریکایی به منطقه بیشتر حالت تدریجی خواهد داشت.

او از ارائه جدول زمانی برای چنین عملیاتی خودداری کرد و تنها از حضور سربازان بیشتر آمریکایی در منطقه در ماه های آینده خبر داد.

همزمان، مقامات در استان شرقی خوست می گویند پلیس افغانستان با حمایت سربازان آمریکایی دو مهاجم انتحاری را کشتند. پلیس می گوید مردان مسلح بمبی را منفجر کرده و سپس به ساختمانی مجاور ایستگاه پلیس رفتند و در آنجا محاصره و کشته شدند.

این اولین سفر رابرت گیتس به افغانستان از زمان اعزام ۳۰ هزار سرباز تازه نفس آمریکا به افغانستان است.

XS
SM
MD
LG