لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۱

وزیر دفاع آمریکا با پرونده کره شمالی در آسیا


وزیر دفاع آمریکا با پرونده کره شمالی در آسیا
وزیر دفاع آمریکا با پرونده کره شمالی در آسیا

کره شمالی محور گفتگوهای رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در دیدار از سه کشور آسیایی است. وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه برای گفتگو با نخست وزیر و وزیران دفاع و امور خارجه ژاپن وارد توکیو شد.

وی روز جمعه به کره جنوبی می رود و سفرش را با گفتگوهایی در سئول به پایان می رساند. گیتس در جریان دیدار چهار روزه از چین، گفت« کره شمالی احتمالا ظرف پنج سال به یک موشک بالیستیک با توان تهدید آمریکا دست خواهد یافت.» وی همچنین تاکید کرد که هدف از مذاکرات با مقام های چینی این بود که پکن به متقاعد ساختن پیونگ یانگ برای در پیش گرفتن مسیری متفاوت کمک کند.»

وزیر دفاع آمریکا پیش از ترک چین، گفته بود متوجه شده که رهبران چین آماده ارتقا سطح مناسبات با آمریکا هستند. گیتس روز چهارشنبه را به تماشای مرکز فرماندهی اتمی و دیوار چین در شمال پکن سپری کرد و سپس راهی ژاپن شد. وی روز جمعه به کره جنوبی می رسد. گیتس از گفتگوهای صریح با فرماندهان چینی در ستاد جنگ اتمی چین و بحث در باره استراتژی اتمی ابراز خرسندی کرده است. گیتس همچنین از پذیرش دعوت مقام چینی برای بازدید از ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا در ایالت نبراسکا خبر داد.

وزیر دفاع آمریکا ضمن ابراز خشنودی از سفر به چین هدف تماس های مستقیم بین نیروهای مسلح دو کشور را پرهیز از سوتفاهم یا اشتباه محاسبه اعلام کرد. گیتس افزود که این دیدارها زمینه ارتقا سطح مناسبات نیروهای مسلح دو کشور را فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG