لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

دیدار رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا از روسیه


دیدار رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا از روسیه
دیدار رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا از روسیه

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، برای دیداری با هدف گسترش روابط میان واشنگتن و مسکو که طی سال های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده است، به روسیه وارد شد.

آقای گیتس پیشتر در روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران تغییر اساسی در همکاری با روسیه و بویژه حمایت روسیه در جنگ افغانستان و همچنین همکاری این کشور در صدور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران و کره شمالی را ستود.

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین از روسیه به دلیل عدم مخالفت با صدور قطعنامه درباره اقدام نظامی علیه لیبی، تشکر کرد.

رابرت گیتس برای نظارت بر شروع عملیات در لیبی، دیدارش از مسکو را یک روز به تاخیر انداخت. مسئله لیبی محور مذاکرات میان وزیر دفاع آمریکا و رهبران روسیه از جمله دمیتری مدودف رئیس جمهوری این کشور خواهد بود.

مسکو از قطعنامه سازمان ملل متحد سازمان ملل متحد، در برقراری طرح پرواز ممنوع بر فراز لیبی، انتقاد کرده است اما در جلسه رای گیری شورای امنیت هنگام صدور قطعنامه حاضر نبود.

ناآرامی در خاورمیانه، طرح استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا و جنگ در افغانستان از دیگر موضوعات مورد گفت و گو میان دو طرف آمریکایی و روسی است.

این آخرین سفر رابرت گیتس به روسیه به عنوان وزیر دفاع آمریکا است. آقای گیتس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، که سال ها مشغول جمع آوری اطلاعات درباره اتحاد شوری در زمان جنگ سرد بود، قصد دارد طی سال جاری میلادی از سمت خود کناره گیری کند.

XS
SM
MD
LG