لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

گیتس: کارهای بشردوستانه به ابتکار عمل وابسته است


Gates: Philanthropy Depends On Innovation
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00
بیل گیتس، از مبتکران عمده و پیشگام جهان در عرصه تجارت که به خاطر فعالیت های بشردوستانه اش نیز شهرت جهانی دارد گفت بشردوستی، مانند تکنولوژی، به ابتکار برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن وابسته است. آقای گیتس روز پنجشنبه (۱۳ مارس) در واشنگتن گفت اغلب ابتکارات توسط بخش خصوصی راه اندازی شده اما فقط دولت ها هستند که می توانند بهبود اجتماعی گسترده تر را موجب شوند.

بسیاری می گویند ابتکارات تکنولوژیک بیل گیتس طی دهه های اخیر تاثیر بسیار عمیقی بر زندگی مردم گذاشته است. او اکنون در حال کار بر بالا بردن شرایط زندگی در سراسر جهان است. سازمان خیریه او در خط مقدم مبارزه با بیماری های مرگبار و فقر ایستاده است.

او در موسسه امریکن انترپرایز در واشنگتن گفت کارهای بشردوستانه او بر نقاطی خارج از پوشش دولت ها متمرکز است: «دولت به خاطر نوع مشوق های شغلی که دارد، از انجام برنامه های اجتماعی به طرز مبتکرانه عاجز است چرا که نمی تواند مانند پروژه های بشردوستانه از نیروهای داوطلب استفاده کند و یا مانند آن از طرح های جدید بهره جوید.»

بیل گیتس گفت سازمان های خیریه نقش بزرگی در آمریکا بازی می کنند. او گفت دانشگاه ها دائما در حال پرورش افراد حرفه ای مفیدی هستند که بعداً از دانشگاه ها حمایت مالی می کنند. او گفت موسسات خصوصی در آمریکا دست به ابتکاراتی می زنند که هیچ دولتی نمی تواند انجام دهد. او مثلا به فعالیت های بنیاد «مارچ آو دایمز» در ریشه کنی فلج اطفال اشاره کرد. این بنیاد از تولید دو نوع واکسن فلج اطفال حمایت مالی کرد.

بیل گیتس در عین حال گفت که پروژه های ابتکاری نمی تواند جایگزین دولت در دستیابی به بالابردن سطح اجتماعی در زمینه هایی چون بهداشت عمومی، آموزش، اشتغال و غیره شود.

بنیانگذار مایکروسافت گفت: «وقتی قرار باشد هر کودکی در آمریکا آموزش مناسب و غذای کافی دریافت کند، این کار خود به خود برعهده دولت است چرا که پروژه های ابتکاری هر روزه در حال خدمت دهی به تمام جامعه نیست و اصولا برای چنین کاری طراحی نشده است. هدف از کارهای مبتکرانه، تلاش برای آزمایش کردن است مثل حمایت از تحقیقات پزشکی، مطالعات آکادمیک و از این قبیل است.»

بیل گیتس گفت فعالیتهای بشردوستانه به تحقیق و ابتکار در جست و جوی راه حل برای مشکلات اجتماعی بستگی دارد، اما سعی در بهبود کلی جوامع، وظیفه ای است که بر عهده دولت ها است.
XS
SM
MD
LG