لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

وزیر دفاع آمریکا: دیپلماسی با کره شمالی امکان پذیر است


وزیر دفاع آمریکا: دیپلماسی با کره شمالی امکان پذیر است
وزیر دفاع آمریکا: دیپلماسی با کره شمالی امکان پذیر است

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی می تواند زمانی که پیونگ یانگ به اقدامات تحریک آمیز پایان دهد و توافق های گذشته را رعایت کند از سر گرفته شود.

گیتس این موضوع را روز جمعه در سئول پایتخت کره جنوبی در ملاقات با کیم کوان – جین وزیر دفاع کشور عنوان کرد. انتظار می رفت آنها درباره تنش های جاری در شبه جزیره کره گفت و گو کنند.

آقای کیم گفت سئول تحریکات بیشتری را از کره شمالی انتظار دارد و جنوب باید از موضع قدرت پاسخ دهد. اما وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت تعامل دیپلماتیک با کره شمالی ممکن است، به شرط این که اقدامات رژیم نشان دهد مذاکرات آینده می تواند سازنده باشد یا با حسن نیت انجام گیرد.

گیتس همچنین با لی میونگ - باک رییس جمهوری کره جنوبی ملاقات کرد و گفت دیپلماسی می تواند با مذاکرات مستقیم بین شمال و جنوب کره آغاز شود.

رییس جمهوری کره جنوبی خواهان همکاری بیشتر بین واشنگتن و سئول درباره برنامه اتمی کره شمالی، با هدف حل آن در سال جاری شد.

سال ۲۰۱۲ یکصدمین سال تولد کیم ایل – سونگ بنیان گذار کره شمالی است. پیونگ یانگ گفته است ۲۰۱۲ سالی است که کره شمالی به کشوری نیرومند و غنی تبدیل خواهد شد.

مذاکرات شش جانبه در مورد برنامه اتمی کره شمالی از اواخر ۲۰۰۸ متوقف شده است.

وزیر دفاع کره جنوبی به خبرنگاران گفت کشور او در پی حمله توپخانه ای مرگبار به جزیره یئون پیونگ در ماه نوامبر و غرق یک کشتی جنگی کره جنوبی در مارس گذشته، که در جریان آن ۴۶ ملوان کشته شدند، می ترسد کره شمالی به تحریکات نظامی بیشتری دست بزند.

پیونگ یانگ هرگونه مداخله ای در غرق کشتی جنگی را تکذیب می کند.

توقف گیتس در سئول آخرین مرحله سفر او به سه کشور منطقه است. او پیشتر از پکن و توکیو دیدن کرده بود. گیتس بامداد جمعه در سخنانی در توکیو اظهار داشت که رهبری غیر نظامی چین کنترل ارتش را در دست دارد، علیرغم نشانه های روشن که حاکی است رهبران چین ازاقدام ارتش در آزمایش یک جت رزمی جدید رادار گریز بی اطلاع بودند.

گیتس همچنین گفت ژاپن و ایالات متحده آمریکا باید برای پاسخگویی به تهاجم فزاینده چین و تهدید های احتمالی کره شمالی، وضعیت نظامی خود را بررسی کنند.

XS
SM
MD
LG