لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

گیتس: نیروهای آمریکا ممکن است مسئولیت های امنیتی را زودتر از زمان مقرر به افغانستان واگذار کنند


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می گوید نیروهای آمریکا در افغانستان ممکن است پیش از ژوئیه ۲۰۱۱ مسئولیت های امنیتی را به مقامات افغانستان تحویل دهند.

گیتس این موضوع را روز چهارشنبه در جریان دیداری از یک مرکز آموزش ارتش افغانستان در حومه کابل عنوان کرد، با این حال گفت هر تصمیمی برای شتاب بخشیدن به این روند بر شرایط محلی بستگی خواهد داشت.

در این دیدار، عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان گیتس را همراهی می کرد. او گفت امیدوار است کشورش قادر شود تا اکتبر ۲۰۱۱ مسئولیت امنیت خود را بر عهده بگیرد. وردک همچنین گفت افغان ها از این که نیروهای بین المللی در جنگ با طالبان همچنان کشته می شوند «احساس خجالت» می کنند، و می خواهند این بار را از روی دوش آنها بردارند.

در این میان، نیروهای افغان و بین المللی روز چهارشنبه در عملیات مشترکی در ناحیه گرمسیر در ایالت هلمند، چندین شورشی را دستگیر کردند و مقادیری اسلحه و مهمات یافتند.

در تحولی دیگر، دیوید میلیباند وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید کوشش های نیروهای بین المللی برای تامین امنیت در افغانستان کافی نخواهد بود، و فقط یک راه حل سیاسی به جنگ پایان خواهد داد.

میلیباند این نظر را روز چهارشنبه در سخنانی در موسسه تکنولوژی ماساچوست در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست در آمریکا ابراز داشت و گفت راه حل سیاسی باید شورشیانی که ارتباط های خود را با القاعده قطع می کنند و از مبارزه مسلحانه دست بر می دارند و در چارچوب قانون اساسی افغانستان زندگی کنند، شامل شود.

میلیباند می گوید حل مناقشه همچنین به درگیری تمام همسایگان افغانستان نیاز خواهد داشت.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان قصد دارد روز ۹ اردیبهشت ماه (۲۹ آوریل) کنفرانس سه روزه ای برای بحث درباره ادغام سیتزه گران طالبان در زندگی مدنی در کابل تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG