لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

گیتس: شکست در افغانستان به معنای استیلای طالبان خواهد بود


از راست: مایک مولن، رابرت گیتس، هیلاری کلینتون
از راست: مایک مولن، رابرت گیتس، هیلاری کلینتون

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید شکست در کوشش های نظامی بین المللی در افغانستان، به این معنا خواهد بود که طالبان بر بیشتر مناطق کشور «مسلط» خواهد شد.

گیتس روز چهارشنبه در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت مناطق زیر حکومت طالبان می تواند بار دیگر به پناهگاهی برای القاعده و مرکز تجمع گروه های ستیزه گر که در افغانستان می جنگند تبدیل شود. او گفت موفقیت تندروها، القاعده را تقویت خواهد کرد و فرصت های جدیدی برای گرفتن نفرات، جمع آوری پول و عملیات پیشرفته برای شبکه تروریستی فراهم خواهد آورد.

در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه و دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک آمریکا، نیز حضور داشتند و توضیحاتی دادند.

کلینتون گفت در میان یک سلسله گزینش های دشوار، استراتژی جدید دولت اوباما برای جنگ در افغانستان بهترین راه حفاظت از آمریکا و متحدان آن است. کلینتون اظهار داشت تعیین یک جدول زمانی برای انتقال مسئولیت ها، احساسی از فوریت برای کار با دولت افغانستان به وجود خواهد آورد.

کلینتون گفت تعهدی که پرزیدنت کرزی در مراسم تحلیف برای مبارزه با فساد و بهبود نکارآیی نهادهای دولتی بر عهده گرفت اینک باید با عمل همراه شود. او گفت مردم افغانستان، ایالات متحده و جامعه بین المللی، باید دولت افغانستان را مسئول انجام این تعهدات بدانند.

دریادار مایک مولن اظهار داشت تصمیم رییس جمهوری منابعی را که فرماندهان برای مقابله با طالبان نیاز دارند فراهم می آورد، اما تاکید کرد بزرگترین نگرانی او تعداد سربازان نیست، بلکه این است که کوشش های نظامی با دولتمداری خوب همراه شود.

XS
SM
MD
LG