لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

توقیف کشتی با ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در ایران


توقیف کشتی «گلدن آیز» یا «چشمان طلایی»، نمایشگر دامنه وسیع قاچاق در خلیج فارس است.
توقیف کشتی «گلدن آیز» یا «چشمان طلایی»، نمایشگر دامنه وسیع قاچاق در خلیج فارس است.
بگزارش رسانه های گروهی جمهوری اسلامی، یک کشتی نفتکش با هفتصدهزار لیتر گازوئیل قاچاق در آبهای خلیج فارس در جنوب ایران توقیف شده است. پاسدار رضا محمدی یگانه، فرمانده انتظامی استان هرمزگان، به خبرنگار مهر می گوید:

" کارآگاهان پلیس آگاهی استان هرمزگان این کشتی را در حوالی جزیره خارک توقیف کرده [اند] و در بررسی ها مشخص شد [که] مخزن [این] کشتی یک میلیون و دویست هزار لیتر ظرفیت دارد که قاچاقچیان قصد قاچاق هفتصد هزار لیتر گازوئیل را با آن داشتند."
فرمانده انتظامی استان هرمزگان به چه گونگی سوختگیری این کشتی که به ساعت ها وقت و لنگرگاهی مناسب نیاز دارد، اشاره ای نکرده است.

بگفته رضا محمدی یگانه، "این کشتی با نام «گلدن آیز» ثبت کشور پاناما بوده و ناخدای هندی و سیزده کارگر هندی و بنگلادشی آن نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند."

ارزش این محموله گازوئیل، در خارج از ایران، برای نمونه در پاکستان، نزدیک به یک میلیون دلار است.

توقیف این کشتی و ظرفیت چشمگیر آن، وسعت دامنه قاچاق، بخصوص قاچاق مواد سوختی، در آبهای ساحلی ایران در خلیج فارس را نشان می دهد.

کارشناسان می گویند: میزان محموله های قاچاقی که کشف می شود، معمولاً از پنج در صد کل مواد قاچاق شده تجاوز نمی کند.

سپاه پاسداران اسلامی بارها به دست داشتن در این عملیات قاچاق، و مبارزه با رقبای خود در این زمینه، متهم شده است. از جمله، محمود احمدی نژاد در یکی از گفته هایش، از سپاهیان پاسدار انقلاب اسلامی تلویحاً با عنوان «برادران قاچاقچی» یاد کرد.

مهدی کروبی، یکی از رقیبان آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نیز بارها از وجود «اسکله های اختصاصی سپاه» برای واردات و صادرات، بی آن که دولت کوچکترین خبری درباره آن داشته باشد، یاد کرده است.

آقای کروبی، همراه میرحسین موسوی، یکی دیگر از رقیبان انتخاباتی آقای احمدی نژاد بیش از چهار سال است که بی محاکمه در «حصر خانگی» بسر می برد. خانم زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی را نیز در این مجازات شدن بی محاکمه، با شوهرش سهیم کرده اند.

این سه تن که از آنان بعنوان سران «جنبش سبز»، و بگفته هواداران آیت الله خامنه ای «سران فتنه» یاد می شود، در پی اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۸ و نآآرامی های مرگبار ناشی از آن، بازداشت خانگی شدند. در این انتخابات محمود احمدی نژاد پیروز اعلام شد و چهار سال دیگر بر کرسی ریاست جمهوری اسلامی ماند. آقایان کروبی و موسوی این نتیجه را حاصل تقلب انتخاباتی می دانند.
XS
SM
MD
LG