لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

اعتراض مصرف کنندگان گاز در ايران


اعتراض مصرف کنندگان گاز در ايران
اعتراض مصرف کنندگان گاز در ايران

اجرای هدفمند کردن يارانه ها و افزايش ناگهانی قيمت حامل های انرژی در ايران، اعتراض های بسياری را به ويژه در ميان مصرف کنندگان گاز در تهران برانگيخته است. مقامات دولت محمود احمدی نژاد تاکنون در برابر اين اعتراض ها تنها از مردم خواسته اند ميزان مصرف خود را کاهش دهند. در عين حال، دولت در نظر دارد تعرفه گاز مشترکان خانگی را باز هم افزايش دهد.

مشترکان گاز خانگی در ايران می گويند ارقام درج شده در صورتحسابها، آنها را غافلگير کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که صورتحساب گاز مصرف کنندگان، از ۵ تا ۵۰ برابر افزايش يافته است. افزايش قيمت ها با اعتراض ها و واکنش های بسياری همراه بوده است.

اعتراض به ويژه در ميان ساکنان نقاط مختلف تهران فراگيرتر است. نحوه محاسبه صورتحسابهای گاز در شهر تهران بر مبنای جدولی است که ميزان هزينه در برابر مصرف را نشان می دهد. اين جدول نشان می دهد مصرف يک متر مکعب گاز بيشتر می تواند هزينه مشترکان را بين ۲۰ تا ۵۰ تومان افزايش دهد.

به عنوان نمونه، چنانچه يک مصرف کننده يک تا ۲۰۰ مترمکعب گاز مصرف کند، بايد به ازا هر مترمکعب ۳۰ تومان پرداخت کند، حال آنکه اگر اين مصرف به ۲۰۱ متر مکعب برسد، قيمت ۳۰ تومانی برای هر متر مکعب به ۵۰ تومان افزايش می يابد. معنای اين وضع آن است که بهای مصرف ۲۰۰ متر مکعب گاز، شش هزار تومان خواهد بود و بهای مصرف ۲۰۱ مترمکعب گاز، ۱۰ هزار و ۵۰ تومان خواهد بود؛ يعنی ۴ هزار و ۵۰ تومان بيشتر، تنها برای يک متر مکعب.در اين ميان برخی از مشترکان با انتقاد از ادارات گاز، ضريب خطای کنتورهای گاز خود را بالا می دانند و مطمئن نيستند که اين کنتورها آنقدر دقيق باشند که تفاوت بين مصرف ۶۰۰ متر مکعب و ۶۰۱ متر مکعب را تشخيص دهند. مقامات در پاسخ به اين نگرانی گفته اند در آينده، کنتورها ديجيتالی خواهند شد.

به گفته مصطفی کشکولی، معاون مدير عامل شرکت ملی گاز، حدود ۳۰ درصد از مصرف کنندگان ، قبض های گاز خود را پرداخت نکرده اند. اين مقام مسؤل گفته است کسانی که توان پرداخت صورتحسابهای گاز را ندارند، می توانند بدهی خود را در ۳ قسط بپردازند؛ راه حلی که به نظر نمی رسد بتواند مشکل را برای هميشه حل کند، چرا که نه تنها قرار نيست صورتحساب گاز مصرفی ماه های آينده ارزان تر محاسبه شوند، بلکه بنابر گزارش خبرگزاری مهر، تعرفه ها از روز اول ارديبهشت باز هم افزايش می يابد و مشترکان خانگی با فرمول جديد قيمت گذاری گاز روبرو خواهند شد .

افزايش دوباره قيمت گاز و بالا گرفتن اعتراض ها در شرايطی است که محمود احمدی‌نژاد، رييس جمهوری اسلامی اوايل امسال گفته بود اگر تغييرات قيمت مشکل‌ساز شود، در کنار مردم هستيم.

XS
SM
MD
LG