لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

بازی در واقعیت مجازی، تصویر غالب نمایشگاه گیمزکام امسال در آلمان


شهر کلن آلمان میزبان بزرگترین نمایشگاه بازی های کامپیوتری جهان
شهر کلن آلمان میزبان بزرگترین نمایشگاه بازی های کامپیوتری جهان

گیمزكام، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های بازی‌های کامپیوتری و دیجیتال از روز چهارشنبه ۲۷ مرداد، ۱۷ اوت در شهر کلن آلمان آغاز به کار کرده است. امسال بیش از ۸۰۰ شرکت تولید کننده بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتال از ۵۵ کشور از جمله ایران در این نمایشگاه حضور دارند و تازه‌ترین محصولاتشان را معرفی می‌کنند.

سال گذشته بیش از ۳۴۵ هزار نفر از این نمایشگاه دیدن کردند و امسال هم ده ها هزار نفر به امید کشف و آزمایش تازه‌ترین بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتال برای حضور در این گردهمایی بزرگ خود را به شهر کلن آلمان رسانده‌اند.

تحت تدابیر شدید امنیتی در سالن‌هایی بزرگ، شلوغ و پر سر و صدا، بازی سازان و شرکت‌های تولید کننده بازی‌ها از تمام توانشان برای جذب بازیکنان یا گیمرها استفاده می‌کنند. در گوشه و کنار هر غرفه گروهی مشغول بازی هستند و گروهی دیگر منتظر که نوبت به آنها برسد. آنها در گیمزکام این فرصت را دارند تا اولین‌هایی باشند که جدیدترین نسخه بازی‌های محبوب خود را امتحان کنند.

گیمزکام، شعار "قهرمانان در ابعادی جدید" را برای نمایشگاه امسال خود برگزیده است و مجموعه‌ای از مهم ترین دستاوردهای دنیای بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی را در این فضا گردهم آورده. واقعیت مجازی و ورزش الکترونیک از بخش‌های مورد توجه برای سازندگان و مصرف کنندگان بازی های کامپیوتری و دیجیتال است.

در گوشه و کنار هر سالن افرادی را می‌توان دید که با هدست واقعیت مجازی بر روی صورت، مشغول بازی‌اند؛ این تصویر اجتناب ناپذیر جهان در حال تغییر و پیشرفت دنیای بازی‌هاست. مارین ستوهر مدیربازریابی شرکت کیس کینگ که کامپیوترهای خانگی منطبق با بازی‌های رایانه ای و بخصوص واقعیت مجازی تولید می‌کند می‌گوید ما تازه در آغاز راه واقیت مجازی هستیم و به زودی شاهد پیشرفت‌های بیشتری را در این زمینه خواهیم بود.

ایران هم در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۶ حضور دارد. در حالیکه بنیاد ملی بازیهای رایانه‌ای، در پاوین ایران با بنیادها و موسسات مشابه در دیگر کشورها گفتگو می‌کند، شرکت‌های تولید کننده بازی های رایانه ای ایران جدید ترین محصولاتشان را ارائه می کنند.

بنیاد ملی بازیهای رایانه ایران امسال نخستین رویداد بین‌المللی صنعت بازی در ایران به نامTehran Game Convention، را معرفی می‌کند. این بنیاد توانسته است در نخستین روز از گیمزکام، تفاهمنامه‌ای با شرکت فرانسوی گیم کانکشن برای شرکت در این گردهمایی امضا کند.

آنو گیمز استودیو که حدود هشت سال از آغاز فعالیتش میگذرد و تا کنون بیست بازی به بازار عرضه کرده، از شرکت‌های ایرانی حاضر در گیمزکام ۲۰۱۶ است و از گفتگوها با شرکت های خارجی و استقبال آنها از تولیدات این شرکت راضی به نظر می رسد.

نمایندگانی از مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال نیز در پاوین ایران حضور دارند. بنابر تازه ترین پژوهش‌های این مرکز، ايران ٢٣ ميليون نفر بازیکن یا گیمر دارد كه بيش از نيمى از آنها هر روز بازى مى‌كنند. همچنین درآمد بازی‌های دیجیتال در ایران در سال گذشته ١٥٣ ميليون دلار درآمد بوده است که تنها پنج درصد آن سهم تولیدات داخل ایران است.

XS
SM
MD
LG