لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۰

وزارت ارشاد اسلامی یک نمایشگاه نقاشی در گالری سیحون را تعطیل کرد


وزارت ارشاد اسلامی یک نمایشگاه نقاشی در گالری سیحون را تعطیل کرد
وزارت ارشاد اسلامی یک نمایشگاه نقاشی در گالری سیحون را تعطیل کرد

شروین پاشایی هنرمند ایرانی در یادداشتی که به روزنامه ها فرستاده اعلام کرده است نمایشگاه جدید آثارش با عنوان «راسپی آخر» که در گالری سیحون برگزار شده، به دستور مقام های وزارت ارشاد اسلامی تعطیل شده است.

نمایشگاه آثار دیجیتالی شروین پاشایی که روز ششم آبان ماه گشایش یافت و قرار بود تا ۱۸ آبان ادامه یابد، در ششمین روز برگزاری، به دستور مسئولان دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد تعطیل شد.

شروین پاشایی در گفتگو با روزنامه شرق درباره علت ممنوعیت ادامه به کار نمایشگاه «راسپی آخر» گفته است: «روز چهارشنبه از دفتر هنرهای تجسمی تماس گرفتند و گفتند باید تابلوها را از دیوار پایین بیاوری. وقتی علت را جویا شدم گفتند به دلیل نمایش تصاویر خلاف شرع این نمایشگاه باید بسته شود.»

شروین پاشایی می گوید: غیر از دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، دو مرکز دیگر با تماس با وی خواهان تعطیلی فوری این نمایشگاه شدند.

شروین پاشایی در یادداشت اعتراضی خود علیه این تعطیل اجباری نیز نوشته است: «آنچه در دید آنان گویا ناخوشایند آمده و زشت و ناپسند است که حتا نباید به تصویر کشیده شود، فرآیندی که همه انسان ها به واسطه آن به این جهان می آیند مگر آن که باشند آدم هایی که به طریق دیگری به این جهان می آیند مثل ویروس های تک سلولی به تصویر کشیده شدن باروری در صور فلکی، میان ستاره ها می تواند باعث چه چیز شود که نباید دیده شود؟»

پاشایی در یادداشت اعتراضی خود افزوده است: «صور فلکی در شمایل حیوانات و انسان ها هزاران هزار سال است که توسط ذهن خلاق انسان ها دیده و کشف شده پس آیا مشکل: آبستن بودن این صور فلکی است؟»

شروین پاشایی که نمایشگاه «راسپی آخر»ش در گالری سیحون تعطیل شده تاکنون ۲۰ نمایشگاه انفرادی داشته و در ۴۹ نمایشگاه گروهی نیز شرکت کرده است.

پاشایی درباره انتخاب عنوان «راسپی آخر» می گوید: «راسپی» به شخصی گفته می‌شد که در معابد زرتشتیان فعالیت می‌کرد، به نوعی دیگر می‌توان گفت راسپی خادم معابد بوده و مردم او را نمی‌دیدند، به همین علت تصمیم گرفتم نام نمایشگاهم را راسپی آخر بگذارم.

XS
SM
MD
LG