لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

معمر قذافی در ۴۲ سال گذشته مقام رياست جمهوری ليبی را بر عهده داشته است


معمر قذافی در ۴۲ سال گذشته مقام رياست جمهوری ليبی را بر عهده داشته است
معمر قذافی در ۴۲ سال گذشته مقام رياست جمهوری ليبی را بر عهده داشته است

معمر قذافی، رهبر ۶۸ ساله ليبی، که با رفتار عجيب و حکومت ظالمانه اش چهره ای شناخته شده در سياست بين المللی است، برغم تظاهرات گسترده مردم ليبی، حاضر به کناره گيری نشده است، و می گويد در ليبی مانند يک شهيد جان خواهد داد.

سرهنگ قذافى در ۲۷ سالگى به همراه گروهى از افسران ليبى، طى يک كودتاى بدون خونريزى، ادريس اول پادشاه آن کشور را از قدرت بركنار كرد و جمهوری ليبی را پايه گذاشت. او در سال ۱۹۷۹ تلاش کرد کشورش را با مصر و سوريه متحد و فدراسيون جمهوری های عرب را تشکيل دهد.

معمر قذافی در طی ۴۲ سال حکومت همواره خاری در چشم غرب بوده است و علاوه بر اين روابط سياسی ليبی و ايالات متحده نيز در دهه ۱۹۸۰ تنش آلود شد.

بدنبال يک بمبگذاری خونين در يک باشگاه شبانه در برلن غربی که محل آمد و رفت سربازان آمريکايی بود، آمريکا ليبی را به بمبگذاری متهم کرد.

از سوی ديگر نيرو های دو کشور در خليج سدرا در دريای مديترانه نيز به نبرد پرداختند .

بدنبال اين رويداد ها رانلد ريگان، رييس جمهوری پيشين ايالات متحده، قذافی را سگ وحشی خاورميانه خواند.

ايالات متحده بمبگذاری برلن را با حمله هوايی به يکی از کاخ های قذافی پاسخ گفت که در آن دختر رهبر ليبی که به فرزندی پذيرفته شده بود کشته شد.

گرچه سال ها بعد ليبی مسئوليت بمبگذاری برلن را پذيرفت ولی شهروند ليبايی که ۲۷ سال به جرم انفجار هواپيمای پان آمريکن در آسمان اسکاتلند محبوس بود و سرانجام بدليل بيماری و از روی انساندوستی آزاد شد مورد اسقبال گرم قذافی قرار گرفت.

اين روز ها نه تنها تظاهر کنندگان ليبيايی خواستار کناره گيری قذافی هستند بلکه وی حمايت شخصيت های کليدی دولت خود را نيز از دست می دهد. يک سفير ليبی می گويد: «من از خدمت به اين رژيم ديکتاتوری استعفا می دهم. ولی هرگز از خدمت به مردم کناره نمی گيرم تا صدای آنان به تمامی دنيا برسد. من از قذافی می خواهم که برود و مردم مارا رها کند.»

برغم تظاهرات گسترده، معمر قذافی در پيامی که از تلويزيون آن کشورپخش شد اظهار داشت وی در ليبی باقی خواهد ماند.

علی ابو زعکوک، فعال حقوق بشر ليبيايی، که در ويرجينيا زندگی می کند می گويد: «اين آخرين حرف وی است. حرف ديگری نخواهد داشت زيرا او ديگر در تاريخ نخواهد بود.»

برغم تظاهرات و باور کارشناسان معمر قذافی هنوز در ليبی حکومت می کند.

XS
SM
MD
LG