لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

وزیران خارجه گروه هشت در کانادا دیدار کردند


وزیران خارجه گروه هشت در کانادا دیدار کردند
وزیران خارجه گروه هشت در کانادا دیدار کردند

وزیران امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هشت روز سه شنبه در گیتنو کبک کانادا دیدار و پیرامون مسائل امنیتی، افغانستان و خلع سلاح هسته ای گفتگو کردند.

حمایت از استقرار دموکراسی در افغانستان و نیز یاری رساندن به پاکستان برای مبارزه با شورشیان، از جمله اولویت های مذاکرات روز سه شنبه وزیران خارجه گروه هشت در کانادا خواهد بود.

در شرایطی که کشورهای غربی در حال رایزنی برای اعمال تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران هستند، بلندپروازی های هسته ای ایران و کره شمالی نیز در صدر گفت و گوهای نمایندگان هشت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هشت است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است در تلاش ها به منظور اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، چین نقش کلیدی بازی خواهد کرد.

خانم کلینتون که برای شرکت در اجلاس سالانه وزیران خارجه گروه هشت به کانادا سفر کرده است، درمصاحبه ای با «سی تی وی»، تلویزیون این کشور گفته است: «طی هفته های آینده تلاش خواهیم کرد تا به موافقت های لازم برای تهیه قعطنامه شورای امنیت دست یابیم و پکن نیز که به تهدید برنامه هسته ای ایران اذعان کرده است، در این زمینه نقش عمده ای ایفا خواهد کرد».

وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا تأکید کرده است چین یکی از اعضای گروه مشورتی بوده و در گفتگوها در مورد برنامه هسته ای ایران، به همفکری و هماهنگی لازم رسیده و موضع روشنی درمورد غیرقابل پذیرش بودن ایران مجهز به سلاح اتمی در جامعه بین المللی اتخاذ کرده است.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه کانادا اخیرا هشدار داده بود که اعمال تحریم های شدیدتر سازمان ملل متحد علیه ایران امری ناگزیر خواهد بود.

آقای کانن که ریاست اجلاس وزیران امور خارجه گروه هشت را بر عهده دارد تأکید کرده بود از هیأت های شرکت کننده در این اجلاس خواهد خواست تا با اعمال فشار بیشتر بر ایران، برای متقاعد کردن تهران به منظور توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم و بازگشتن بر سر میز مذاکره رایزنی کنند.

وزیر امورخارجه کانادا دوشنبه شب در مورد پیمان خلع سلاح هسته ای تأکید کرد با توجه به این امر که کشورهای مجهز به سلاح های اتمی، خلع سلاح نشده اند و کشورهایی همچون ایران و کره شمالی در پی دستیابی به این سلاح ها هستند و حمایت کافی برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای وجود ندارد، رایزنی در مورد این پیمان با چالش های بسیاری روبروست.

دومین و آخرین روز اجلاس وزاری امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان در حالی آغاز شده است که استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا در حاشیه اجلاس وزیران هشت کشور صنعتی جهان، با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده دیدار و گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG