لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

تعهد رهبران گروه ۸ به توسعه اقتصاد


رهبران بزرگترین کشورهای صنعتی جهان می گویند در حالی که برای احیای اقتصادهای خود در برابر بحران بدهی اروپا تلاش می کنند، گسترش رشد و اشتغال را وظیفه ای مهم می دانند.

رهبران گروه ۸ روز شنبه در بیانیه ای همچنین ابراز امیدواری کردند یونان در حوزه یورو باقی بماند و به تعهدات خود احترام بگذارد. یونان ممکن است برای فرار از برنامه های ریاضت اقتصادی از حوزه یورو بیرون برود.

رهبران گروه ۹ در دومین روز اجلاس خود در کمپ دیوید در حومه واشنگتن بر آشوب اقتصادی در اروپا تمرکز کردند.

آنها در بیانیه رسمی یاد آور شدند که به برداشتن تمام گام های لازم برای تقویت اقتصادهایشان و مبارزه با فشارهای مالی پای بند هستند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، که کشورش بر اجرای برنامه های سختگیرانه ریاضت اقتصادی برای کشورهای وام زده مانند یونان تاکید داشته است، گفت تمام رهبران موافق هستند که نظم مالی باید با کوشش برای تشویق رشد متوازن شود .

پیش از گشایش کنفرانس، باراک اوباما گفت او دیگر رهبران گروه ۸ ( از بریتانیا، آلمان، فرانسه، اتیالیا، ژاپن ، کانادا و روسیه) را ترغیب خواهد کرد در حالی که با بحران بدهی که ثبات حوزه یورو را تهدید می کند می جنگند، اهمیت بیشتری به برنامه هایی که موجب رشد می شود بدهند.

در مورد نگرانی های ناشی از برنامه اتمی ایران، آقای اوباما گفت گروه ۸ بر رویکرد تجریم ها و فشار همراه با بحث های دیپلماتیک پای بند است.

او گفت وقتی مساله برخورد ایران به میان می آید ما متحد هستیم. همه موافق هستند که ایران حق دارد برنامه صلح آمیز اتمی داشته باشد، اما ایران همچنان مقررات و معیارهای بین المللی را نقض می کند و تاکنون نتوانسته جهان را به صلح آمیز بودن اهدافش متقاعد سازد.

در مورد خشونت جاری در سوریه، رییس جمهوری آمریکا گفت هشت قدرت جهانی از برنامه صلح کوفی عنان پشتیبانی می کنند اما می خواهند وضع سریعتر بهبود پیدا کند.

آنان همچنین درباره کره شمالی بحث کردند و آقای اوباما گفت آنها همه بر این نظر هستند که پیونگ یانگ تعهدات بین المللی خود را نقض می کند و اگر به اقدامات تحریک کننده ادامه دهد، قادر نخواهد دوباره به جامعه بین المللی بپیوندد.

انتقال سیاسی در برمه و نیز افزایش قدرت زنان دیگر مسائلی بودند که در باره آنها بحث شد.
XS
SM
MD
LG