لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۶

گروه ۸ می گويد برای استقرار دمکراسی در کشورهای عرب می تواند ۴۰ ميليارد دلار کمک فراهم کند


گروه ۸ می گويد برای استقرار دمکراسی در کشورهای عرب می تواند ۴۰ ميليارد دلار کمک فراهم کند
گروه ۸ می گويد برای استقرار دمکراسی در کشورهای عرب می تواند ۴۰ ميليارد دلار کمک فراهم کند

اعضای گروه ۸ خواستار استعفای معمر قذافی رهبر ليبی شده اند و می گويند می توانند قريب ۴۰ ميليارد دلار کمک را برای کشورهای عربی فراهم کنند که سعی به استقرار دمکراسی دارند.

بيانيه ها در اعلاميه پايانی کنفراس دوروزه سران هشت کشور پيشرفته صنعتی جهان، که در شهر دوويل در فرانسه برگزار شده بود، منعکس است. قيام های مردمی در خاورميانه و شمال آفريقا، موسوم به بهار عرب، در راس برنامه های اين کنفرانس بود.

اعلاميه پايانی کنفرانس قويا می گويد قذافی "دريک ليبی آزاد و دمکراتيک آينده ای ندارد" و تاکيد می کند که " او بايد برود".

اعلاميه همچنين خواستار پايانی فوری به استفاده از زور عليه غيرنظاميان توسط سربازان ليبيائی است و می گويد آنهائی که مسئول اند بايد جواب پس بدهند.

اعلاميه از سوريه نيز می خواهد توسل به زور و ارعاب عليه مردم سوريه را متوقف کند. اعلاميه می گويد اعضای گروه ۸ از کشته شدن انبوهی از معترضين در اعتراض هائی مسالمت آميز و تکرار مواردی جدی از نقض حقوق بشر در سوريه "وحشت" کرده اند.

اعضای گروه هشت می گويند نگرانی آنان از خشونت در يمن نيز بالا گرفته است و از علی عبدالله صالح رئيس جمهوری يمن خواسته اند به وعده های خود در مورد کناره گری از قدرت عمل کند.

اعلاميه از دولت های اسرائيلی و فلسطينی می خواهد توافق های راجع به همکاری با يکديگر را دنبال کنند و از هرگونه اقدامی يکجانبه که به پيشرفت و اصلاحات آتی لطمه وارد کند، بپرهيزند.

رهبران تونس و مصر در جلسه ای ويژه ای از کنفرانس شرکت کردند که اقدامات مربوط به اصلاحات دمکراتيک در کشورهای صحنه قيام های مردمی منجر به سقوط دولت های استبدادی را در کانون توجه داشت. اعضای گروه هشت می گويند می خواهند از ديگر کشورهای عربی حمايت کنند که سعی به ايجاد تحولات و دگرگونی های مشابه دارند.

XS
SM
MD
LG