لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

اجلاس رهبران گروه ۸ در کمپ دیوید


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا امروز – جمعه – چهار روز دیپلماسی در سطح بالا را با میزبانی اجلاس رهبران ۸ قدرت اقتصادی جهان در کمپ دیوید، در حومه واشنگتن، آغاز می کند.

تام دونیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت انتظار می رود رهبران گروه ۸ در جریان نشست دو روزه درباره بازارهای نفت جهان، انرژی و آب و هوا، انتقال در خاورمیانه و شمال آفریقا و بحران بدهی حوزه یورو بحث کنند.

آقای اوباما همچنین از رهبران کشورهای آفریقایی بنین، اتیوپی، غنا و تانزانیا دعوت کرده است برای بحث درباره امنیت غذایی در قاره افریقا در کنفرانس حضور یابند.

پرزیدنت اوباما پیش از آن که رهسپار کمپ دیوید شود، از فرانسوا رولاند، رییس جمهوری جدید فرانسه برای نخستین دیدار در کاخ سفید استقبال خواهد کرد. رولاند خواسته است تمرکز جاری اروپا به برنامه های ریاضت اقتصادی با توجه بر بحران بدهی حوزه یورو تغییر کند.

در کمپ دیوید، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و نیز رهبران کانادا، بریتانیا، ایتالیا، و روسیه به روسای جمهوری آمریکا و فرانسه خواهند پیوست. دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه به جای ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری در کنفرانس شرکت می کند.

رولاند همچنین نقش عمده ای در اجلاس دو روزه ناتو در شیکاگو بازی خواهد کرد. او قول داده است تمام سربازان فرانسه را تا پایان سال جاری از افغانستان خارج کند.
XS
SM
MD
LG