لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

نشست مجازی «گروه ۷» درباره اوکراین؛ کاخ‌سفید: اقتصاد روسیه تحت فشاری عظیم است


تصویری از دیدار مجازی رهبران گروه هفت از کاخ الیزه 
تصویری از دیدار مجازی رهبران گروه هفت از کاخ الیزه 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و سران شش کشور دیگر عضو گروه هفت، روز یکشنبه در یک نشست مجازی، در مورد آخرین تحولات جنگ اوکراین و راه های ارایه کمک‌های بیشتر به کی‌یف، گفت‌وگو کردند. رئیس جمهوری اوکراین نیز در این نشست حضور داشت.

کاخ سفید، با صدور بیانیه ای اعلام کرد این نشست در راستای تعهد مشترک اعضای «گروه ۷» به تقویت موقعیت اوکراین هم در میدان جنگ و هم بر سر میز مذاکره، برگزار شد.

در بیانیه کاخ سفید در مورد دستور کار نشست مجازی رهبران گروه هفت تاکید شده است که تحریم‌های بی‌سابقه علیه روسیه، فشاری عظیم بر اقتصاد این کشور وارد آورده و کنترل صادرات و زنجیره تامین آن را که برای ادامه بلندپروازی های نظامی خود نیاز دارد، فلج کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: ایالات متحده و اتحادیه اروپا و گروه هفت متعهد به افزایش هزینه‌ها برای روسیه با اقدامات جمعی مطابق با اختیارات و فرایندهای قانونی هریک از شرکا هستند که شامل این موارد است: هدف قرار دادن رسانه‌های تحت کنترل روسیه که جنگ پوتین را تقویت می‌کنند، ممنوع کردن خدماتی که جنگ پوتین و فرار از تحریم‌ها را تامین مالی می‌کنند، قطع واردات نفت روسیه و کاهش وابستگی به انرژی آن، اعمال کنترل بیشتر و اعمال تحریم‌های صادراتی برای تضعیف اقدامات جنگی روسیه، و اعمال تحریم‌ها بر نخبگان روسیه و اعضای خانواده آنها و همچنین محدودیت ویزا برای مقامات روسیه و بلاروس، که حاکمیت و تمامیت ارضی و استقلال اوکراین را تضعیف می‌کنند.

پیشاپیش نشست مجازی رهبران هفت قدرت اقتصادی جهان، رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا، ارایه کمک‌های نظامی و دفاعی بیشتر به اوکراین را اعلام کرده بودند.

جو بایدن جمعه اختصاص ۱۵۰ میلیون دلار کمک‌های نظامی جدید به اوکراین را اعلام کرد، که نهمین بسته کمک‌های امریکا به اوکراین از تاریخ آغاز حمله روسیه است، و در پی تقاضای ۳۳ میلیارد دلاری جدید کاخ سفید از کنگره برای کمک به ‌اوکراین صورت گرفته است.

بوریس جانسون نیز روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد بریتانیا کمک و حمایت نظامی بیشتری به اوکراین به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ، به نشانه تعهد خود برای دفاع از اوکراین در برابر روسیه ارایه خواهد کرد.

گروه هفت نیز با صدور بیانیه‌ای در روز یکشنبه، حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه که پس از نشست گروه هفت منتشر شده است، آمده است که این گروه آماده کمک بیشتر به اوکراین است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز یکشنبه از شهر ایرپین در اوکراین دیدن کرد. به نوشته این خبرگزاری، سفر از پیش اعلام نشده نخست وزیر کانادا را شهردار ایرپین در تلگرام اعلام کرد. نیروهای اوکراینی کنترل این شهر را اواخر ماه مارس از روسیه پس گرفتند.

XS
SM
MD
LG