لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

اوباما: همبستگی گروه ۷ در مورد اوکراین چشمگیر است


باراک اوباما و دیوید کامرون در کنفرانس خبری
باراک اوباما و دیوید کامرون در کنفرانس خبری
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید «میزان همبستگی» میان ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در مورد بحران اوکراین، «چشمگیر» است.

او این نظر را روز پنجشنبه، ۱۵ خرداد (۵ ژوئيه) در بروکسل، محل برگزاری نشست رهبران گروه هفت (۷ اقتصاد صنعتی جهان)، که امسال بر تاثیر تحریم ها بر روسیه متمرکز بود، در نشست خبری مشترکی با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، ابراز داشت. آقای اوباما گفت بحث ها نیاز به افزایش امنیت انرژی در اروپا را برجسته ساخت و کمک آمریکا را به کشورهای شرق اروپا، برای تقویت منابع انرژی، وعده داد.

کامرون که بر خلاف باراک اوباما قصد دارد با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ملاقات کند، گفت او با پوتین در باره درخواست هایی که اعضای گروه هفت مطرح ساختند گفتگو خواهد کرد، از جمله این که روسیه به نتایح انتخابات ریاست جمهوری اوکراین احترام بگذارد، ارسال رزمنده و اسلحه به شرق اوکراین را متوقف سازد، و سربازانش را از مرز با اوکراین کاملا عقب بکشد.

آقای اوباما از بروکسل برای دیدار با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، به پاریس می رود.

رهبران گروه هفت چهارشنبه شب در بیانیه مشترکی روسیه را به «تشدید تحریم های هدفمند و اقدامات محدود کننده بيشتری که هزینه های هنگفتی برای مسکو ببار خواهد آورد» تهدید کردند.

ولادیمیر پوتین به دلیل هجوم مسکو به شبه جزیره کریمه و انضمام آن در ماه مارس، به اجلاس دعوت نشده بود.

پوتین روز چهارشنبه، تحریم را بی اهمیت دانست، اما تاکید کرد که آماده است با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری برگزیده اوکراین، گفت و گو کند.

پوتین قرار است روز جمعه با رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر بریتانیا ملاقات کند.

دیدارها در حاشیه مراسمی در نورماندی، فرانسه، بمناسبت هفتادمین سالگرد پیروزی متفقین بر نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم صورت خواهد گرفت.
انتظار نمی رود پوتین با پرزیدنت اوباما ملاقات کند، و اين امر نمايانگر مناسبات سرد آمریکا و روسیه است.
XS
SM
MD
LG