لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

ماکرون می‌خواهد آتش سوزی در آمازون در صدر دستور کار اجلاس گروه ۷ قرار بگیرد


نشست سران عضو گروه هفت شنبه و یکشنبه برگزار می شود.
نشست سران عضو گروه هفت شنبه و یکشنبه برگزار می شود.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راستگرای برزیل، همتای فرانسوی خود را متهم کرده که با صحبت از این که آتش سوزی در جنگل های آمازون باید در صدر دستور کار گروه هفت قرار بگیرد، «ذهنیت استعماری» خود را آشکار کرده است.

بولسونارو پنج شنبه در توئیتی نوشت: «پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه در این باره که آمازون در اجلاس گروه ۷ بدون حضور کشورهای منطقه به بحث گذاشته شود یادآور ذهنیت استعماری است که در قرن ۲۱ جایی ندارد.»

وی گفت کشورهایی که برای آمازون به برزیل پول می فرستند از روی خیرخواهی چنین نمی کنند، بلکه «هدف‌شان مداخله در حاکمیت سرزمینی ما است.»

آتش سوزی های گسترده در جنگل های استوایی آمازون بخشی حیاتی و غیرقابل جایگزین از اکوسیستم را تهدید به نابودی می کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پنج شنبه در توئیتی نوشت: «خانه ما رسما در آتش می سوزد. جنگل های استوایی آمازون، شُش هایی که ۲۰ درصد اکسیژن ما را تولید می کنند، آتش گرفته است. این یک بحران بین المللی است.»

«موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل» این هفته گزارش داد که در سال جاری ۷۳ هزار مورد آتش سوزی در آمازون را ثبت کرده است. این آمار ۸۳ درصد افزایش در مقایسه با هشت ماه اول سال ۲۰۱۸ را نشان می دهد. طرفداران محیط زیست بولسونارو را مقصر بخش عمده مشکل می دانند و می‌گویند او کشاورزان و دیگران را تشویق می‌کند تا با سوزاندن جنگل‌ها راه را برای توسعه و ایجاد مراتع هموار کنند.

رئیس جمهوری برزیل آمازون را به عنوان یک منبع اقتصادی که باید از آن بهره برد، توصیف کرده است.

بولسونارو، بدون ارائه شواهدی، سازمان های غیردولتی که منابع مالی شان را از دست داده اند متهم کرد برای شکست او دست به آتش سوزی های عمدی زده اند.

او در عین حال گفت کشاورزان ممکن است به آتش سوزی غیرقانونی دست زده باشند.

رهبر برزیل همچنین اذعان کرد که کشورش از منابع کافی برای مقابله با آتش سوزی در چنین ابعادی برخوردار نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG